Nezastavují se stěrače (dědek)

často kladené otázky a návody: "Jak seřídit předstih", "Jak se dělá...", "Kde seženu..."
Odpovědět
lope
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1278
Registrován: 08 zář 2009

Nezastavují se stěrače (dědek)

Příspěvek od lope »

Nějak mi přestalo fungovat vypínání stěračů v koncové poloze. Někdy mají snahu se zastavit, ale nakonec stejně jedou dál. Rozebral a vyčistil jsem spínač - beze změny. Pak jsem vyndal motorek, a ty kontakty u přívodu vypadají v pořádku. Je to dědek 6V, k motorku vedou 3 dráty od spínače. Dá se to nějak seřizovat? Kde hledat závadu, ve spínači nebo motoru? Nevíte někdo, jak spojovat ty 3 dráty motoru mimo auto, aby se ověřila správná funkce?

Uživatelský avatar
VWenca
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 488
Registrován: 19 bře 2005
Bydliště: Lounsko

Re: Nezastavují se stěrače (dědek)

Příspěvek od VWenca »

Kontakt 54 stálé plus, 54d plus od spínače, 31 kostra.

lope
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1278
Registrován: 08 zář 2009

Re: Nezastavují se stěrače (dědek)

Příspěvek od lope »

Jo, tak jsou označené. Ale jak to funguje? Když jde od spínače plus, tak se rozeběhne, a když se plus odpojí, tak ještě doběhne do koncové polohy a zastaví se?

Uživatelský avatar
Milan NM
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 736
Registrován: 25 pro 2015
Bydliště: SK-Nove Mesto nad Vahom

Re: Nezastavují se stěrače (dědek)

Příspěvek od Milan NM »

Rozober motorcek a skontroluj kontakt na dobeh v prevodovke motorceka

Uživatelský avatar
VWenca
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 488
Registrován: 19 bře 2005
Bydliště: Lounsko

Re: Nezastavují se stěrače (dědek)

Příspěvek od VWenca »

lope píše:Jo, tak jsou označené. Ale jak to funguje? Když jde od spínače plus, tak se rozeběhne, a když se plus odpojí, tak ještě doběhne do koncové polohy a zastaví se?
Tak by to mělo být. Zkoukni ten doběhový kontakt.

lope
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1278
Registrován: 08 zář 2009

Re: Nezastavují se stěrače (dědek)

Příspěvek od lope »

Vymontovaný, na krátkých drátech z auta, se mi to nepovedlo rozchodit, asi to mělo špatnou kostru. Ta kostra mi vůbec není jasná, je tam drát od spínače, ale připadá mi, že to je spíš ukostření spínače, protože motorek je ukostřený na karosérii (jenže spínač vlastně taky). Motorek se mi při jízdě podařilo vypnout odpojením spínanýho plusu. Při odpojení jenom plusu nebo jenom kostry běžel dál.

Zkusím to rozchodit na stole, ale k tomu se dostanu až o víkendu. Mezitím budu hledat knihu Fronk: Automobil a motocykl v obrazech. Tam by mohl být vysvětlený princip vypínaní motorku.

lope
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1278
Registrován: 08 zář 2009

Re: Nezastavují se stěrače (dědek)

Příspěvek od lope »

Tak jsem (zatím na stole) zjistil příčinu. Při vypnutí se prostřední přívod ve spínači připojí na kostru, čímž se patrně zabrzdí motorek, aby nepřejel klidovou polohu. Spínač má poniklovanou ocelovou čelní stranu, kterou dostává kostru od palubky a vnitřní kontakt je v ní jenom optimisticky(*) roztemovaný, navíc jsou to různé materiály. Spojení pochopitelně časem zoxidovalo a uvolnilo se. Kupodivu ten kontakt prochází celým spínačem a na druhé straně lze nasadit faston. Takže tam asi pro jistotu přidám drát na kostru místo nejisté opravy roztemování.

(*) vrcholem optimismu jsou u dědka zadní svítilny, které teroreticky nemají žádnou kostru - všechno je spojené přes barvu. Naštěstí jenom teoreticky.

Odpovědět