Kotoučové brzdy

často kladené otázky a návody: "Jak seřídit předstih", "Jak se dělá...", "Kde seženu..."
Odpovědět
Uživatelský avatar
Žanek
vrchní logistik a pokročilý sysel
Příspěvky: 2934
Registrován: 31 kvě 2004
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Kotoučové brzdy

Příspěvek od Žanek »

Mám je na autě - ale nic moc o nich nevím. Nevíte jak se udržují, čistí, nastavují? Má se s nima vůbec něco dělat?






S bubnama si poradím, ale kotouče neznám - poraďte. Když jsem sundal brzdiče tak jsem vyndal destičky a abych je mohl namontovat zpátky tak jsem stlačil ty kulatý válečky(asi sou to pístky) obalený něčím co připomíná gumový gufero("obalený" znamená že je jako kolem) - vytekla brzdová kapalina a ony zůstaly ve zmáčknuté poloze, ale jeden z těch čtyřech šel zmáčknout jen trošku a nejde s ním dál hnout - bude mně to brzdit? musím to rozebrat? vadí to? ............. heeeeeeeeeeelp miiiiiiiiiiii
(o\_!_/o) - jezdím Hektorem
NO CHROM......NO PROBLEM

Uživatelský avatar
SO 545
vw pozitiv
Příspěvky: 4893
Registrován: 27 říj 2004
Bydliště: vych.slovensko-Sobrance
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od SO 545 »

Kotúčové brzdy sú lepšie výkonnejšie a menej náročné na údržbu.
Dá sa poveda? že nenastavuješ nič.ALE
Na správnu funkciu kotúčoviek musia by? dobré kotúče,doštičky a brzdové
čeľuste.Tie majú po 1piestiku na každej strane.Tento je presne vybrúseny
a pochromovaný aby bol zadovážený dokonaly povrch a tie gufera su nato aby špina a vlhkos? nemala šancu.

Pri výmene doštičiek,piestiky musíš zatlači? do vnútra "nesmie pomedzi ne preteka? kvapalina" to už je problém ako hrom.Netesní tesniaci krúžok :evil:
Neostáva nič ako to celé rozobra? skontrolova? povrch piestika MUSI by?
hladký a bez hrdze :roll: .Vyčisti? vymeni? tesniaci krúžok vloži? piestik
nasadi? gufero alebo manžetu.Hotovo

Po takejto výmene nič nenastavuješ jednoducho vsunieš doštičky trochu našľapeš na pedál aby vyšli piestiky hneď aj odvzdušníš a jazdíš.
Vôľa medzi piestikom a doštičkou je zabezpečená tesniacím krúžkom ktorý po pustení brzdového pedála odtiahne trochu piestik od doštičky.

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Příspěvek od Pětišroub »

doporučuju Dietera Korpa, poslední edici. Tam jsou ATE brzdy pokrytý. Já se jimi nezabýval a proto neporadím.
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
Marek
adoptivní táta kalifornie
Příspěvky: 138
Registrován: 25 bře 2004
Bydliště: Pchery

Příspěvek od Marek »

Jednoduché. Sada opravných třmenů - číslo v katalogu BBT je 1246.
Je tam všechno, těsnící kroužky, prachovky i odvzdušńovací šrouby, myslím. 660 Ká. Já kupoval totéž na buse u Elitu asi za 500. Ty kroužky, co jsou navlečený na pístkách, nejspíš ani nejni potřeba měnit, a hlavně ty nový tam jdou (aspoň na busovejch brzdách ATE) dost blbě. Pístky klidně vytáhni, nic se nestane. Pak bych to namazal hydraulickou vazelínou, vyměnil prachovky a ovzdušňováky a nazdar. Kdyby to teklo, pan Fieger v Jablonci nad Nisou (ale určitě i někdo jinej a jinde) , brzdy opískuje, pozinkuje, vevnitř vylapuje, gumy vymění, to vše asi za 1.200 za jednu a do druhého dne...

Uživatelský avatar
Žanek
vrchní logistik a pokročilý sysel
Příspěvky: 2934
Registrován: 31 kvě 2004
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Žanek »

no tak to že vytekla brzdovka - to je normální - asi jsem zapomněl zmínit že vytekla normálně z díry na hadičku(při stlačení to byl očekávaný jev) :oops:
(o\_!_/o) - jezdím Hektorem
NO CHROM......NO PROBLEM

Uživatelský avatar
Žanek
vrchní logistik a pokročilý sysel
Příspěvky: 2934
Registrován: 31 kvě 2004
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Žanek »

Spíš bych ale potřeboval poradit co s tím pístkem kterej šel zatlačit jen trochu - mám ty brzdy normálně rozpůlit? - drží ty dvě poloviny pohromadě 4 imbusy - ale asi budou hodně stažený, protože to musí být dokonale těsný spoj a žádný těsnění jsem tam neviděl - takže nevím nevím jestli bych se odvážil to rozdělat. Nebo ho mám jako vytáhnout ven směrem dopředu? - to by možná šlo za pomoci nějakýho tlakovýho ventilu a trochy brzdové kapaliny :?


Pan Dieter Korp by byl sdílný nebo je to starý nemluva? (a nenechá se přivézt na broukání abych si mohl něco přečíst?)
(o\_!_/o) - jezdím Hektorem
NO CHROM......NO PROBLEM

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Příspěvek od Pětišroub »

Žanku, pokusim se ti ho přivést ale na nějaké dlouhodobé zapůjčení to nevidím, nebo ho používám. Možná sjet do Pejru a okopírovat ho tam.

Myslim že tvoje dotazy to zodpoví.
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
Žanek
vrchní logistik a pokročilý sysel
Příspěvky: 2934
Registrován: 31 kvě 2004
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Žanek »

Pětišroub píše:Žanku, pokusim se ti ho přivést ale na nějaké dlouhodobé zapůjčení to nevidím, nebo ho používám. Možná sjet do Pejru a okopírovat ho tam.

Myslim že tvoje dotazy to zodpoví.
:prayer:
(o\_!_/o) - jezdím Hektorem
NO CHROM......NO PROBLEM

Uživatelský avatar
john
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3707
Registrován: 24 led 2005
Bydliště: Sydney Australia

Příspěvek od john »

Zanku,pred rozpulenim brzdice vytlac piesty stlacenym vzduchom,inak to bude velmi tazka operacia.Potom ich rozpulis a su tam gumove tesnania 'O ring".Tie je potreba vymenit,nez to zlozis.Ked je piest von zkoukni pracovnu plochu valca,pokial tam nie su dirky po hrdzi a skrabance,staci len nove tesnenie piesta.Ak je poskrabane,alebo hrdzave,najjednoduchsie je tam dat nove.

Uživatelský avatar
SO 545
vw pozitiv
Příspěvky: 4893
Registrován: 27 říj 2004
Bydliště: vych.slovensko-Sobrance
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od SO 545 »

john píše:Zanku,pred rozpulenim brzdice vytlac piesty stlacenym vzduchom,inak to bude velmi tazka operacia.
S tým vzduchom opatrne nemier tým na seba je to pecka ako hrom ale vytlačí to všetko aj to šprajcnuté.

Uživatelský avatar
bord
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 293
Registrován: 14 čer 2007
Bydliště: Hlučín

Příspěvek od bord »

Kluci, potřebuju dát z buse pryč celý třmen nebo minimálně destičky z předních kotoučovek. Jsou tak zarezlé a špinavé, že se vůbec netočí kola. Jak je to nejjednodušší? Povolit ty dvě velké matky, co na nich třmen drží (jsou ale totálně zarezle,nevím, jestli s tím pohnu) a sundat celé, nebo vyklepnout ty dvě osičky (klepe se to směrem od sebe?) a sponku a vyklepnout jen desky?
Jsem z toho na prášky,potřebuju zatlačit auto do garáže než se vrátí zima a ono se ani nehne.

Uživatelský avatar
Petr914
strážce Porsche a krásných žen
Příspěvky: 5507
Registrován: 26 říj 2005
Bydliště: West

Příspěvek od Petr914 »

...tak zaprvý bych ve tvym případě dal přes nějaký prkno...kus dřeva...bombu do každýho ráfku palicí...nejlíp těžkou a gumovou...mohlo by to povolit...

...pokud to nepovolí,tak povol ty dva šrouby,co drží brzdič na nápravě a opět gumovou paličkou sklepej dolu ten brzdič i s deskama z kotouče...

...a pokud je to auto pojízdný,tak zkus s citem dopředu...dozadu...dopředu...dozadu...mělo by to povolit...ale jak píšu...s citem...páč jinak to zničíš...

...jako uvolňovač zarezlejch dílů použij nějakej spray s obsahem MoS2 nebo červenou brzdovku...ale s tou vopatrně,páč rozežírá barvu...takže jí štětečkem nanes jen tam,kde je jí potřeba...

...a k povolování používej zásadně přesný ořechy na trhacím klíči nebo gole...žádný plochý klíče apod...těma bys to akorát vočvachtal...na trhací klíč můžeš nasadit trubku,abys měl potřebnej tah a nedřel se jako zvíře...a pozvi kámoše,kterej bude držet volant,aby se ti to stranově nehejbalo...
You can't win 'em all...

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Příspěvek od Pětišroub »

neměl by někdo z pánů podrobný rozkres sestavy kotoučové přední brzdy na VW 1500 (ušatá náprava). Budu to skládat a jsem z toho perplex.
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
sSATYRr
MODRA owner
Příspěvky: 3639
Registrován: 11 úno 2005
Bydliště: v rodinném prostředí

Příspěvek od sSATYRr »

Pětišroub píše:Žanku, pokusim se ti ho přivést ale na nějaké dlouhodobé zapůjčení to nevidím, nebo ho používám. Možná sjet do Pejru a okopírovat ho tam.

Myslim že tvoje dotazy to zodpoví.
hodnej strejda ssatyrr svyho casu neco po vecerech skenoval, je to na ftp ;)
Der Himmel ist blau, die Erde ist weiß[/size]

Odpovědět