Malá oprava zámku zapalování (dědek)

často kladené otázky a návody: "Jak seřídit předstih", "Jak se dělá...", "Kde seženu..."
Odpovědět
lope
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1278
Registrován: 08 zář 2009

Malá oprava zámku zapalování (dědek)

Příspěvek od lope »

Na mém broukovi přestal fungovat spínač zapalování a startéru, přesněji řečeno jenom jeho ovládání klíčem. Spínač je přišroubovaný na zadní straně zámku zapalování a řízení. Ze špatných fotek vybírám tu, kde je vidět velké opotřebení plastového unašeče po více než 300 tis. km:
P5131869.JPG
P5131869.JPG (196.65 KiB) Zobrazeno 5316 x
Ale příčinou závady bylo ulomení "lopatek" na hřídelce, která unašečem otáčí. Stalo se to, pochopitelně, v servisu, kde mi jako zbytky ukázali jenom 2 miniaturní úlomky, které mohly být cokoliv... Půjčím si proto Lišákovu fotku z renovace Evžena, strana 22:
Obrázek
Můj zámek je stejný typ Neiman 129, akorát černý. Nouzově auto funguje i takhle, spínač otáčite šroubovákem apod. Kllíč je ale taky potřeba, jednak k odemčení volantu, jednak bez pootočení zámku auto začne troubit (alarm?). Vypadáte jako zloděj a technickou samozřejmě neprojdete, takže řešit se to musí. Chvíle hledání na internetu ukázala, že:
1. druhovýroba na ten zámek nenabízí nic
2. použité kusy, i přes často unavený vzhled, mají ceny, které bych si představoval maximálně za NOS originál

Takže jsem se rozhodl to zkusit opravit. Vnitřek ukazuje Lišák. Já jsem jenom vyndal kolíček, trochu nadzvednul víko - a dál to nešlo. Nejsem holt Lišák. Takže jsem se nemohl podívat dovnitř, jestli tam není něco zajímavého. A přikročil k vyříznutí drážky:
P5121855.JPG
P5121855.JPG (175.6 KiB) Zobrazeno 5316 x
Obr. je tzv. ilustrační, při vlastním řezání byly škvíry ucpané vatou a vazelínou. Materiál je nějaká měkká zinková slitina.
Vyříznuto:
P5131858.JPG
P5131858.JPG (170.42 KiB) Zobrazeno 5316 x
a připravena lopatka z duralového plechu:
P5131862.JPG
P5131862.JPG (185.56 KiB) Zobrazeno 5316 x
Lopatku jsem provrtal, aby epoxid vytvořil 1 nerozebíratelný blok. A zalepeno epoxidem:
P5131864.JPG
P5131864.JPG (174.67 KiB) Zobrazeno 5316 x
V zamknutém stavu nebo při zapnutém zapalování je lopatka vodorovně. V garáži se ukázalo, že je ještě moc dlouhá (snažil jsem se o co největší rozměr kvůli opotřebení unašeče), takže jsem konce ještě musel trochu obrousit. Při montáži jsem vrátil zpátky bezpečnostní šrouby, u kterých z neznámého důvodu nebyly ukroucené čtvercové hlavy:
P5131865.JPG
P5131865.JPG (166.22 KiB) Zobrazeno 5316 x
Takhle se dají šroubovat špičatými kleštěmi. Spínač tedy zase funguje (pocitově jde startování líp než předtím). Jestli to vydrží, to se teprve ukáže časem.

Uživatelský avatar
lišák
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5286
Registrován: 08 bře 2003
Bydliště: ResselStadt
Kontaktovat uživatele:

Re: Malá oprava zámku zapalování (dědek)

Příspěvek od lišák »

lope píše:... Já jsem jenom vyndal kolíček, trochu nadzvednul víko - a dál to nešlo....
Málo jste se snažil pane správče :D . Ale jinak dobrý.
Každý celek se skládá z detailů.

lope
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1278
Registrován: 08 zář 2009

Re: Malá oprava zámku zapalování (dědek)

Příspěvek od lope »

Radši jsem se snažit přestal, protože jiný zámek nemám. Víko šlo nadzvednout jenom na straně volantu, ale na druhý drželo, jako kdyby to bylo z 1 kusu. Je v tom nějaká finta?

Uživatelský avatar
lišák
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5286
Registrován: 08 bře 2003
Bydliště: ResselStadt
Kontaktovat uživatele:

Re: Malá oprava zámku zapalování (dědek)

Příspěvek od lišák »

Ze zadní strany je pružný kolík. Na Tvojí fotce je pěkně vidět.
Každý celek se skládá z detailů.

lope
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1278
Registrován: 08 zář 2009

Re: Malá oprava zámku zapalování (dědek)

Příspěvek od lope »

Ten jsem vyndal. Ale nahoru to vysunout nešlo a šikmo taky ne kvůli nálitku pro ten kolík...

Uživatelský avatar
lišák
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5286
Registrován: 08 bře 2003
Bydliště: ResselStadt
Kontaktovat uživatele:

Re: Malá oprava zámku zapalování (dědek)

Příspěvek od lišák »

No úplně přesně Ti postup nepopíšu, ono to je už pár let co jsem se v tom štoural, ale myslím, že další pastička tam už nebyla. Možná otočení zámku aby byl odemčený, ale to teď vařím z vody.
Každý celek se skládá z detailů.

lope
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1278
Registrován: 08 zář 2009

Re: Malá oprava zámku zapalování (dědek)

Příspěvek od lope »

Je tam na druhý straně malý nálitek, takže jediná možnost je podle mě vysunout nejdřív šikmo k volantu. Ale nešlo to. Tak třeba za dalších 50 let...

Odpovědět