LED žárovky vs. blinkry

často kladené otázky a návody: "Jak seřídit předstih", "Jak se dělá...", "Kde seženu..."
Uživatelský avatar
Cabhan
Příspěvky: 17
Registrován: 13 říj 2016

LED žárovky vs. blinkry

Příspěvek od Cabhan »

Dobry den panove,

jelikoz pouzivam sveho brouka ke kazdodennimu jezdeni a jelikoz jezdim i casto v noci tak jsem si rekl ze by nebylo vubec spatne byti vice na silnici videt. A tak jsem koupil led zarovky na brzdova svetla,a jak muzete videt z obrazku,rozdil je pomerne vice nez jasny. Vse bylo ok nez jsem se rozhodl ze bych mohl take poctit blinkry led zarovkama,nacez jsem vymenil zarovky. Blinkry svitili to ano,ale pomerne zrychlene. Rekl jsem si snad to nevadi,ale asi po tydnu mi prestali fungovat predni blinkry. Tak jsem vymenil vsechny ledky zpatky za obycejne zarovky,ale predni blinkry stale nefunguji a zadni blikaji jak kdyby tam stale byli led,takze zrychlene [-o< . Nevite nahodou zda by stacilo jen odpojit baterii na par hodin ci jsem pravdepodobne neco odpalil?? Vetsinou si na aute delam vse sam,ale elektrika jde absolutne mimo me :(
Přílohy
klasicka zarovka
klasicka zarovka
LED
LED

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: Problem s blinkry

Příspěvek od Sam »

LED světla mají jiný odpor než žárovky s wolframovým vláknem, Pokud se má provádět konverze, je třeba vložit do okruhu odpor nebo upravit přerušovací relátko. Pravděpodobně je nyní po smrti.
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Re: Problem s blinkry

Příspěvek od yahoďák »

relé může být po smrti, ale pokud některé žárovky neblikají vůbec a ty ostatní zrychleně, tak to stává i pokud je relé (přerušovač) v pořádku a značí to, že ty co neblikají mohou být špatné, nebo odpojené.
Zkontrolovat pojistky, funkčnost žárovek, konektory (pokud s nimi bylo manipulováno), proměřit zda do objímky pro žárovku jde proud.

Kadopádně odpojení baterie neřeší nic.
Obrázek

Uživatelský avatar
Cabhan
Příspěvky: 17
Registrován: 13 říj 2016

Re: Problem s blinkry

Příspěvek od Cabhan »

Tak jsem mezitim googloval na netu,vyndal jsem indicater rele a multimetrem zkousel promerit. Mel jsem nastaveno na zvukovy signal na multimetru ale ani jednou nezabzucelo. Pro jistotu ze do delam spravne jsem vyndal i dalsi rele a zkousel pomerit a tam mi to zabzucelo. Takze pravdepodobne rele. Blinkry mi predtim fungovaly,odpojene urcite nebyli a pocitam ze pojistky jsou ok tak objednavam rele. Jeste se zeptam,jak se upravuje prerusovaci relatko aby to vzalo ledky?? Staci koupit nejake jine?

Uživatelský avatar
hydraulik
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 2176
Registrován: 30 kvě 2005
Bydliště: Třinec

Re: Problem s blinkry

Příspěvek od hydraulik »

Jak píše Sam.. problém bude v odporu. LED mají jiný odběr než klasické vlákno.
Postoupil jsem do vyššího levelu....

Zdenek86
Příspěvky: 132
Registrován: 11 črc 2013

Re: Problem s blinkry

Příspěvek od Zdenek86 »

Pravděpodobně se připeklo relátko v důsledku nadměrně rychlého spínání. Zkus jiný kus v kombinaci se žárovkami. Pakliže to nepomůže zkontroluj kostry u blinkrů a pak vedení plusu k relátku.
LED žárovky tam můžeš dát, ale jak psal Sam, tak LEDky maji podstatně menší odběr, tudíž se to tváří jako by byla některá žárovka praská -> rychlé blikání.
Hlavně tam proboha necpi žádný odpor! Pak to úplně ztrácí podstatu použití. Pokud použiješ LEDky, musíš k nim zakoupit i elektronický přerušovač, který pracuje s proudem procházejícím LED "žárovkami". Koupíš ve většině moto obchodů, případně e-shop.

Odpojení baterie Ti vůbec nepomůže, jak psal yahoďák, tady není žádná elektronika nebo řídící jednotka, která by se vymazala...

Uživatelský avatar
Cabhan
Příspěvky: 17
Registrován: 13 říj 2016

Re: Problem s blinkry

Příspěvek od Cabhan »

OK,dekuju. Uz jsem objednal relatko na LED svetla,tak snad nebude potreba nic dalsiho. Odpor bych Tam nedaval,pac bych ani nevedel jak. Cenovy rozdil mezi obyc a LED relatkem neni zas tak velky(5 eur,a 15eur),kdyz se vezme v potaz o jak moc se zlepsi viditelnost.

Uživatelský avatar
Milan NM
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 736
Registrován: 25 pro 2015
Bydliště: SK-Nove Mesto nad Vahom

Re: Problem s blinkry

Příspěvek od Milan NM »

Nenapisal si co to robi ked zapnes vystrazne blinkre.
Pokial blika zadok relatko je ok.Zrychlene blikaju kvoli tomu ze chyba zataz s prednych blinkrov.Skus pozriet minusove kontakty v objimkach na prednych blinkoch.
Pozri co stoji relatko aj s dopravou tu:
https://www.aliexpress.com/item/Motofan ... f0ed0b6e66

Devon Buggy

Re: Problem s blinkry

Příspěvek od Devon Buggy »

A zkousels ty blinkry s nastartovanym motorem? Tam ty LED produkty teprve delaji paseku. Pri vypnutem motoru mi to delalo to ze jak blinkry blikaly tak v case kdy maji byt zhasnute, tam bylo neustale asi 6V - cili to nespinalo 12 - 0 - 12 atd, ale 12 - 6 - 12....az treti elektronicke rele to teprve vyresilo.....
No a pri nastartovanem motoru v momente kdy mely byt zhasnute, blikaly jak vanocni stromek :) Ovsem jen prava strana, leva v pohode. Tipovali jsme to na nejakou spalenou diodu v alternatoru, no altik je v poradku, byl v servisu. Pak se dalo jine rele a uz v pohode....bohuzel az treti :)

Je to alchymie s LEDkama v aute, tam jak to vsechno jede tak ty napeti a proudy kolisaji a dela to obcas hlouposti.

evinsen
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1518
Registrován: 01 pro 2010

Re: Problem s blinkry

Příspěvek od evinsen »

musíš mít relé na LED,to je bez debat.pokud ti bliká levá a pravá strana jinak a žárovky jsou stejné a kostry v pořádku může být problém jedině v páčce přepínače,že má na jednom z kontaktů větší odpor

lope
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1278
Registrován: 08 zář 2009

Re: Problem s blinkry

Příspěvek od lope »

Zrovna v blinkrech nemají podle mě LED velký smysl, viditelnost je daná právě blikáním. Subjektivně se mi blinkry LED nelíbí, protože zhasínají úplně. Prostě na 1s nejsi vidět a to může být dlouhá doba... Žárovka se většinou jenom ztlumí, což je pro viditelnost podle mě lepší.

LED mají na rozdíl od žárovek neomezený proud při konstantním napětí, takže mě nepřekvapuje, že něco "shořelo". Bylo to omezený jenom odporem přerušovače (pokud ty LED nemají vestavěný nějaký odpor) Ale tipoval bych, že shoří spíš ty LED.

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Re: Problem s blinkry

Příspěvek od yahoďák »

Taky bych se na LED do blinkrů vykašlal, když pominu výše uvedené komplikace, tak je ještě otázka, zda mají dané LED žárovky atest pro provoz na silničních komunikacích, nedá se vyloučit že by si jich mohl všimnout šťoural na STK...
Obrázek

Uživatelský avatar
Milan NM
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 736
Registrován: 25 pro 2015
Bydliště: SK-Nove Mesto nad Vahom

Re: Problem s blinkry

Příspěvek od Milan NM »

Asi ziadne led, ktore niesu origo v svetlach niesu homologizovane.

Uživatelský avatar
Cabhan
Příspěvky: 17
Registrován: 13 říj 2016

Re: Problem s blinkry

Příspěvek od Cabhan »

Tak dnes jsem mel vice volneho casu,tak jsem zkontroloval vsechny kontakty,vycistil je a pouzil takovy ten sprej na elektricky komponenty, a nevim jak je to mozne ale najednou se predni blinkry rozblikali a zadne zrychlene blikani! Kazdopadne relatko na led je na ceste.Souhlasim s tim ze zadne LED nejsou samozrejme homologovane pro provoz,pokud to nebylo originalni od vyrobce,ostatne byva to napsano i na kazde krabicce . Ale zcela subjektivne mohu rici ze i led v blinkrach jsou mnohem vice videt nez klasika zejmena v noci, a pokud jezdite kazdy den a i v noci,tak v tak malem aute jako je brouk ocenite ze jste na kilometry videt!

Uživatelský avatar
mhepp
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 291
Registrován: 25 zář 2007
Bydliště: Předklášteří / Brno

Re: Problem s blinkry

Příspěvek od mhepp »

Myslím, že když po tom důkladném vyčištění kontaktů nainstaluješ kvalitní wolframové žárovky, tak zjistíš, že jsi vidět na kilometry i tak...
----~~~~====>>>> Jsem jen motolama <<<<====~~~~----
Myslíte si, že jste chytřejší než předchozí generace? Před padesáti lety uváděla příručka k automobilu návod na seřízení ventilů. Ta současná varuje majitele vozu, aby nevypili obsah autobaterie...

Uživatelský avatar
Milan NM
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 736
Registrován: 25 pro 2015
Bydliště: SK-Nove Mesto nad Vahom

Re: Problem s blinkry

Příspěvek od Milan NM »

Cabhan a ake si kupil,tiez uvazujem o led,nie kvoli zacsej svietivosti ,ale skor mensej spotrebe.Na trhu je ich spusta.Snad brzdove by som vybral s vacsou svietivostou.Na osvetlenie tachometra som objednal tieto:
BA7S.png
BA7S.png (173.48 KiB) Zobrazeno 8674 x

Uživatelský avatar
Cabhan
Příspěvky: 17
Registrován: 13 říj 2016

Re: Problem s blinkry

Příspěvek od Cabhan »

Milan NM,koupil jsem halfordacky led,mam je za polovicni cenu za 12.50e,jinak stoji 25e. Dnes mi doslo relatko na led,oproti originalu ma jen prehozenou tu hlavni nozku,misto nahore je dole,takze relatko je pak zasunuty popiskem k palubce.Zda to hraje nejakou roli netusim ale kazdopadne ty blinkry nefunguji,neblikaji jen sviti,takze uz to vzdavam. Nechal jsem jen brzdove a couvaci ledky,ty funguji i bez led relatka. Zkusim pouzit to led relatko na dalsiho veterana az bude hotovy,tak snad neprijde vnivec.
Přílohy
IMG_20170224_135602.jpg
IMG_20170224_134904.jpg

Uživatelský avatar
dolin
Příspěvky: 219
Registrován: 10 úno 2013
Bydliště: Plzeňský kraj

Re: Problem s blinkry

Příspěvek od dolin »

Milan NM píše:Na osvetlenie tachometra som objednal tieto:
BA7S.png
Pak prosím napiš, jak fungují, jestli není také třeba nějakých relátek atd., žárovky v tachometru jsou takový umíráčky, že ve dne není vidět, jestli svítí nebo ne - a tohle by bylo celkem elegantní řešení (byť dobově nekorektní, ale vysoce funkční ;-)
(o\!/o) Živwot je jen jeden...

evinsen
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1518
Registrován: 01 pro 2010

Re: Problem s blinkry

Příspěvek od evinsen »

Cabhan píše:Milan NM,koupil jsem halfordacky led,mam je za polovicni cenu za 12.50e,jinak stoji 25e. Dnes mi doslo relatko na led,oproti originalu ma jen prehozenou tu hlavni nozku,misto nahore je dole,takze relatko je pak zasunuty popiskem k palubce.Zda to hraje nejakou roli netusim ale kazdopadne ty blinkry nefunguji,neblikaji jen sviti,takze uz to vzdavam. Nechal jsem jen brzdove a couvaci ledky,ty funguji i bez led relatka. Zkusim pouzit to led relatko na dalsiho veterana az bude hotovy,tak snad neprijde vnivec.
jestli to značení je levá a pravá tak to fungovat nemůže.mě to relé příjde jako na denní svícení

Uživatelský avatar
Milan NM
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 736
Registrován: 25 pro 2015
Bydliště: SK-Nove Mesto nad Vahom

Re: Problem s blinkry

Příspěvek od Milan NM »

Nie evinsene,L= Load (do prepinaca smeroviek),P=Pilot (na minus)

Cabhan to ci su vidiet modre led cez den,to ti tak skoro nepoviem,ale mozem Ti 2ks poslat,vyskusas su na 12vtakze len zamenis ks za ks.
Skus to relatko prepojit tak ako pisem,pojde.Aj ked ho nedas do patice.Ziarovky co si kupil su dost drahe,taketo veci kupujem v cine,doprava zdarma alebo zanedbatelny poplatok a kvalita velmi dobra.

Odpovědět