Jak nastavit torzní tyče ?

často kladené otázky a návody: "Jak seřídit předstih", "Jak se dělá...", "Kde seženu..."
Harry
Příspěvky: 18
Registrován: 06 led 2003
Bydliště: Svitavy
Kontaktovat uživatele:

Jak nastavit torzní tyče ?

Příspěvek od Harry »

Mám dotaz.
Když chci změnit nastavení sklonu zadního kola pomocí torzní tyče je nutné sundat blatník? Díky Harry
VW 1303s

RTL

Torzní tyč

Příspěvek od RTL »

Přesadit zadni torzku je možne ale bohužel jen teoreticky ( bylo to mozne na novych autech ). V oficialnim manualu na rekonstrukci brouka to je popsano ale z me vlastni zkušenosti tam jsou ty gumy tak strasne narvyny ze je potreba to kladivem vymlatit. Jestli budes chtit tak ti to mohu naskenovat z toho manuale ale je anglickej.
( tomas.na@eprostor.cz)

Harry
Příspěvky: 18
Registrován: 06 led 2003
Bydliště: Svitavy
Kontaktovat uživatele:

Torzní tyč

Příspěvek od Harry »

Díky Tome. Už jsem si to nechal u jednoho kutila spravit. Blatník šel dolů, torzka nebyla až tak zatuhlá a šla povolit. Sklon kola mam teď OK, ovšem zdá se mi, že teď brouk stojí mírně nakřivo. Dnes sehnat spolehlivého mechanika je problém.

budulin

Nastaveni torznich tyčí!

Příspěvek od budulin »

Ahoj měl jsem 1302s r.v.72 a taky jsem si sam nastavoval zadni torzky je to uplně jednoduche stači to povolit vytahnout tu tyč a pootočit , je třeba si ale poznačit puvodni nastaveni kvuli tomu kdyby jsi to hodně pootočil. To se mi třeba stalo a měl jsem z toho uplneho ležaka :) , jinak jsem to taky dělal na ovalu , ale stalo se mi asi to co tvojemu servisakovi že jsem jednu tyč pootočil asi o jeden zoubek vic a měl jsem brouka trošku na křivo .

Uživatelský avatar
threeseven
náhodný kreativec
Příspěvky: 2548
Registrován: 13 led 2003
Bydliště: Za Vídrholcem doprava a ještě kousek
Kontaktovat uživatele:

2 budulín

Příspěvek od threeseven »

mam asi stejny problem. brouka mam nakrivo tak, az me na to lidi upozornuji a mam pocit, ze se to projevuje i na jizdnich vlastnostech. nekdo mi rika, ze s tim nic neudelam, nekdo ze musim reozebrat pulku auta. vesmes same dohady. nemohli bychom se nekde sejit, ze bych ti to ukazal? potreboval bych ukazat co mam kde povolit, vytahnout atd. jsem z prahy. diky!

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Příspěvek od Pětišroub »

Nastavení torzek není tak hrozná práce, jen si člověk musí dát pozor, aby mu napružené rameno nedalo přes ruce. Já jsem měl levou stranu rozebranou kvůli vaření podběhů, ale měl jsem zaznačenou vzájemnou polohu ramene ke kastli, tak jsem jen nasadil, napružil a sešrouboval. To vše za asistence tatíka.

Neví někdo, v jaké poloze mají být torzky (počet zubů na torzce, úhel atp.?). Servisní manuál?

H.
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Budulin

Torzky

Příspěvek od Budulin »

To nastaveni taky nevim , asi přišti tyden to budu dělat na tom svojim r.v.61. Ale jak už jsem psal neni to tak těžke musiš odšroubovat brzdove trubky, potom krytku torzky a taky pružici rameno . Jinak tu torzku jsem na tom Broukovi co jsem měl předtim musel vyklepat kladivem . No doufam že se trefim do stejne polohy u leve i prave strany , nechtěl bych jezdit nakřivo :? minule se mi stalo že jsem je hodně povolil a nemohl jsem ani vyjet z garaže měl jsem to tak nizko :D . Tak hodně zdaru přišti tyden dam vědět jak se mi to povedlo . Čau .

Budulin

Torzky

Příspěvek od Budulin »

Rad bych pomohl, jestli je ta otazka na mě s těmi torzkami , ale ja jsem ze severni moravy :( . Tak bohužel , ale těšim se že se někde sejdem na sraze .

Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

...hmm, a co kdyz clovek tu polohu torzek poznacenou NEMA? resilo se to myslim v hospe, ale moc z toho nevim, jen neco o spodnich dirach v urovni spodnich der, takze:
v jake poloze maji byt nepredpruzena ramena, aby auto po sestaveni bylo rekneme vodorovne :?:

dik

no a jeste jedna vec, kdyz uz jsem ty ramena pruzil ( pootacel vzhuru aby se oprela o vystupky toho derovanyho bazmeku na konci podvozku), tak mi prislo, ze to jde dost lehce. co je spatne?

Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

zas.al sklerosimak

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: Torzky

Příspěvek od Pětišroub »

Budulin píše:To nastaveni taky nevim , asi přišti tyden to budu dělat na tom svojim r.v.61. Ale jak už jsem psal neni to tak těžke musiš odšroubovat brzdove trubky, potom krytku torzky a taky pružici rameno . Jinak tu torzku jsem na tom Broukovi co jsem měl předtim musel vyklepat kladivem . No doufam že se trefim do stejne polohy u leve i prave strany , nechtěl bych jezdit nakřivo :? minule se mi stalo že jsem je hodně povolil a nemohl jsem ani vyjet z garaže měl jsem to tak nizko :D . Tak hodně zdaru přišti tyden dam vědět jak se mi to povedlo . Čau .
brzdový hadičky nee, ale lanka od ručky joo
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
prak
špión 007
Příspěvky: 4675
Registrován: 19 úno 2003
Bydliště: Prak out of Prag
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od prak »

http://www.vwbroukklub.cz/nuke/modules. ... =0&thold=0
u lebrový nápravy je to stejný.
rameno těsně nad zadní spodní šroub. Všechno to pěkně poskládáš a pak zjistíš, že to ještě není ono :twisted: Ale už máš výchozí bod, odkud začí znovu, a znovu, ... :wink:
Naposledy upravil(a) prak dne 18 dub 2007, celkem upraveno 1 x.
S broukem v hlavě - Prak von VW Brouk klub Prag a 17. předseda Jeď rychlejc.

simak
leštič starých součástek
Příspěvky: 926
Registrován: 20 říj 2003
Bydliště: asinus mundi

Příspěvek od simak »

diiik, to je presne ono

Uživatelský avatar
prak
špión 007
Příspěvky: 4675
Registrován: 19 úno 2003
Bydliště: Prak out of Prag
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od prak »

a když budete hodní, tak ještě nafotím předělání kyvné nápravy na lebrovou.
S broukem v hlavě - Prak von VW Brouk klub Prag a 17. předseda Jeď rychlejc.

Catcher
Příspěvky: 6
Registrován: 05 dub 2004
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Catcher »

tak sem se o vikendu pustil do nastaveni torzek na 1302ce. chtel jsem postupovat podle prakova navodu, ale tak uplne se mi to nepodarilo, bud sem nesikovnej anebo to se sikmejma ramenama zadni napravy nejde. pokusim se popsat, co sem udelal (bud proto, aby se pripadni dalsi nemuseli hnat do slepych ulicek, nebo proto, aby mi nekdo poradil, co sem delal blbe...)
1) podle navodu se mi podarilo povolit 3 srouby, kterymi je rameno torzky pridelano k rameni napravy i spodni sroub tlumice (drzelo to pekelne, ale klic na kola s nasazenou trubkou si nakonec zjednal poradek). srouby sem musel pomerne brutalne vymlatit ven - sikme rameno to jen tak tak umoznilo
2) lanka rucky sem povolil, ale nejsem si jistej, jestli to nakonec bylo potreba
3) kryci miska torzky sla dolu taky podle navodu
4) rameno s poloosou se mi ale zadnym zpusobem nepodarilo odtahnout dozadu, aby slo sundat rameno torzky z dorazu. zkousel jsem ho vyheverovat nahoru, ale to taky neslo, porad asi centimetrovym kouskem prekryvalo ramenou torzky. zbyvalo sesunout ho dolu, jenze tomu zase branila poloosa. nakonec sem musel odsroubovat poloosu od ramene zadni napravy, polosu zvednout a pridratovat nahoru k podbehu a rameno zadni napravy shodit dolu, kde se mi ho podarilo dostat za (smerem dovnitr auta) rameno torzky.
5) podle navodu sem shodil ramno torzky z dorazu, udelal rysku.
6) v blatniku ale nebylo dost mista na manipulaci s vnejsim pouzdrem torzky (to moje je mnohem delsi, nez to v navodu), takze nakonec musel dolu i blatnik, abych mohl rameno s vnejsim poudrem sejmnout
7) podle vzorce sem si spocital kolik zoubku kde mam pridat a ubrat (asi sem nesika, ale nebylo vubec jednoduchy, pohybovat torzkou tak, abych citil zoubky ve vnitrnim pouzdru a pak opatrne vysunout vnejsi tak, aby mi nevypadlo vnitrni a zas citlive pocitat zoubky - mate na to nekdo nakej grif?) nakonec se podarilo.
8) prychytil jsem misku torzky
9) heverem jsem napruzil rameno zpet k dorazu a zatizil jsem auto a rameno naskocilo zpatky na doraz
10) sesrouboval jsem poloosu s ramenem zadni napravy a komplet nakonec prisrouboval zpatky k rameni torzky (srouby sem zas musel trosku premlouvat, abych je ve stisnenem prostoru nahulakal zpatky do der) a prisrouboval spodni konec tlumice
11) pak uz sem jen dotahnul kryci misku torzky a pridelal blatnik a kolo a tradaaa...
celkem 2,5 hodiny na jedno kolo (kdyz nepocitam slepe ulicky)

Uživatelský avatar
prak
špión 007
Příspěvky: 4675
Registrován: 19 úno 2003
Bydliště: Prak out of Prag
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od prak »

no hlavně když se povedlo. Návod byl na klasice, takže na 1302 se samo musí trochu modifikovat. bod 2 asi potřeba nebude, páč rameno je kratší a do lanka nezasahuje. No a kde máš fotonávod když už jsi to dělal? :wink:
S broukem v hlavě - Prak von VW Brouk klub Prag a 17. předseda Jeď rychlejc.

Uživatelský avatar
Žanek
vrchní logistik a pokročilý sysel
Příspěvky: 2934
Registrován: 31 kvě 2004
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Žanek »

prak píše:no hlavně když se povedlo. Návod byl na klasice, takže na 1302 se samo musí trochu modifikovat. bod 2 asi potřeba nebude, páč rameno je kratší a do lanka nezasahuje. No a kde máš fotonávod když už jsi to dělal? :wink:
no odkaz na tvůj fotonávod momentálně taky nefunguje :?
(o\_!_/o) - jezdím Hektorem
NO CHROM......NO PROBLEM

Catcher
Příspěvky: 6
Registrován: 05 dub 2004
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Catcher »

odkaz na prakuv navod je ted: http://www.vwbroukklub.cz/udrzba/zanaprava/zadek.htm

no, nafoceny to nemam, alebrz sem cekal, ze to bude vicemene stejny jako na klasice, a fotit 2x totez... no, a kdyz nastaly problemy, tak me fotak ani nenapad.

matesxxx
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 311
Registrován: 28 bře 2006
Bydliště: Benešov

Změna nastavení torzky

Příspěvek od matesxxx »

Potřebuji radu jak lze přesadit zadní torzku abych neměl kola do V. Abych věděl jestli to dama zvládnu sám nebo si to mám spíš nechat udělat a případně co k tomu potřebuji nebo je nějaký návod. Díky všem.

Uživatelský avatar
prak
špión 007
Příspěvky: 4675
Registrován: 19 úno 2003
Bydliště: Prak out of Prag
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od prak »

S broukem v hlavě - Prak von VW Brouk klub Prag a 17. předseda Jeď rychlejc.

Odpovědět