Jak nastavit torzní tyče ?

často kladené otázky a návody: "Jak seřídit předstih", "Jak se dělá...", "Kde seženu..."
Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Re: Jak nastavit torzní tyče ?

Příspěvek od yahoďák »

v pohodě Same, vysvětlení rozdílné barvy torzek napravo a nalevo je následující: tvůj precl utrpěl těžkou havárii na jeden zadní roh a dle českého modelu oprav byla vyměněna celá čtvrtka auta...časem najdeš sváry na rámu, neboj :twisted:
Obrázek

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak nastavit torzní tyče ?

Příspěvek od Sam »

Pětišroub píše:to je určitě sonderaustattung pod kódem M999 - tlustoprdfederung. Pro případ kdy ve voze jezdil solo nadměrný řidič se na levou stranu montovala silnější torzní tyč s charakteristikou pro větší zatížení tak, aby se vůz po autobahnu nepohyboval nakloněn na levou stranu:-)

Ale vážně, mám povědomí že v 60-70 letech byly tyče odlišeny barvou (prstencem barvy nebo tečkama), protože již existovalo mnoho variant průměrů. Pokud mají obě tvoje tyče stejný průměr nezbývá než věřit, že tyče ve fabrice před montáží párovali z výběru se stejnou charakteristikou pružiny. Nikdy nemůžeš vyloučit že torzní tyč na zánovním voze praskla a byla nahrazena tím, co bylo po ruce (švédi třeba nebyli tak punktlich jako fricove)
Tak ten tlustoprdfederung mne rozsekal. =D> Ale take jsem nad tim uvazoval, auta asocialnich a samotarskych ridicu byvaji na strane ridice unavenejsi. :) Zitra zmerim ty prumery. Mam za to, ze budou shodne.
Samozrejme ze jsem hledal odpoved na TheSamba.com, nasel jsem ale jen diskuse hlucheho s nemym nebo jine nepravdepodobne bachorky.
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19860
Registrován: 02 led 2003

Re: Jak nastavit torzní tyče ?

Příspěvek od Pětišroub »

pokud budou průměry shodné tak budeš muset udělat přípravečky, aby to v pérovně v Hostivaři měli za co upnout a nechat je změřit ve zkrutu.
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak nastavit torzní tyče ?

Příspěvek od Sam »

Bez fotek je topik bezcenný, tak pro úplnost.

Obrázek
Penetrujem, penetruješ, penetrujeme....Nápis na čele torzek rozhodně nevypadá čitelně :)

Obrázek
červená a černá. Obě mají stejnou délku a stejný průměr. Jedna z nepotvrzených teorií říká, že brezel vyjížděl z fabriky s černými torzkami a červené přišli až v pozdější době jako náhradní díl. Jak tomu bylo na oválovi ? Nepamatuje někdo, kdo rozebíral ?
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

Uživatelský avatar
OB
Dr. Přípraveček
Příspěvky: 3152
Registrován: 14 kvě 2004
Bydliště: skoro Praha

Re: Jak nastavit torzní tyče ?

Příspěvek od OB »

Tak pozor příteli Same. Červené torzky ale i černé měl už Kaďour, takže tvá teorie není správná.
Co přijde dál???

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Re: Jak nastavit torzní tyče ?

Příspěvek od Herbie »

mohu z vlastni zkusenosti potvrdit ze i na novejsich vozech 61-68 se objevovaly torzky v cervenem i cernem provedeni
ale vzdy jsem je mel v páru
... a vůbec !

Uživatelský avatar
lišák
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5286
Registrován: 08 bře 2003
Bydliště: ResselStadt
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak nastavit torzní tyče ?

Příspěvek od lišák »

Sam píše: Obrázek
Penetrujem, penetruješ, penetrujeme....Nápis na čele torzek rozhodně nevypadá čitelně :)
Nalož to na 24 hodin do octa s kyselinou citronovou a až potom to napenetruj. Nemohl jsem z brzdiče za boha vyndat pružinu a až po aplikaci "láku na okurky" to povolilo.
Každý celek se skládá z detailů.

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: Jak nastavit torzní tyče ?

Příspěvek od udeeska »

Jsem to tusil,ze Lisak je i babka korenarka... :-k
Vwase nocni sichta...

Uživatelský avatar
lišák
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5286
Registrován: 08 bře 2003
Bydliště: ResselStadt
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak nastavit torzní tyče ?

Příspěvek od lišák »

Doplním sem užitečnou informaci pro nastavování. Přesazením o 1zub na vnitřní straně torzky se změní úhel nastavení o 9°, přesazením o 1zub na vnější straně se změní úhel o 8°10´. Rozdíl mezi nimi je tedy 50´.
Každý celek se skládá z detailů.

Odpovědět