Výměna spojkového lanka

často kladené otázky a návody: "Jak seřídit předstih", "Jak se dělá...", "Kde seženu..."
Odpovědět
Návštěvník

Výměna spojkového lanka

Příspěvek od Návštěvník »

Výměna spojkového lanka

....prasklo mi přesně před týdnem cestou z práce :evil: .
Je to sice oprava, která se dá udělat na silnici (pokud sebou máte náhradní lanko :lol: ), ale protože při práci budete v polohách, kdy nemáte absolutně přehled o tom, co se děje okolo, doporučuji odtah na nějaké klidné místo nebo rovnou do dílny, aby vás někdo nepřežehlil. Pokud je čas, doporučuji zakoupit rovnou i nový bowden (cca 30cm dlouhý vzadu mezi výstupem lanka z tunelu a ramínkem na převodovce) + prachovku na ramínko.
Právě poškozený bowden s prachovkou a přístup vody do něj způsobí narušení a časem prasknutí lanka.

Postup:
1) Zabrzdíme vůz a zašpalujeme přední kolo, povolíme levé zadní kolo, vyheverujeme a podložíme brouka, kolo sundáme a následně povolíme sponu na spojovací hadici topení mezi výměníkem a karoserií:
Obrázek
vytáhneme směrem dozadu zbytek lanka
2) Lanko je s pedálem spojky spojeno uvnitř tunelu, takže je nutné sundat komplet sestavu pedálů. ta je připevněna k tunelu dvěma šrouby - na fotce je vidět zadní, přední je pod kobercem:
Obrázek
Ideální pro povolení je malá gola s krátkým nástavcem a oříškem 17mm
3) Aby šly pedály vysunout je třeba odpojit táhlo mezi brzdovým pedálem a hlavním brzdovým válcem (1)...toto je na čepu pedálu (2) jištěno plechovou nasouvací podložkou a vratnou pružinou pedálu, po vysunutí pojistné podložky a vyháknutí pružiny táhlo vysuneme z čepu i manžety válce. Pak se musí spojkový pedál položit dozadu na podlahu, aby páčka, do které uvnitř tunelu zapadá očko spojkového lanka prošla otvorem v tunelu.
Obrázek
Pedály vysuneme a odložíme a vytáhneme zbytek lanka.
4) Stejnou cestou nasuneme lanko nové....řádně namazané!!!... na vnitřní straně tunelu nahmátneme přivařenou trubičku, kterou lanko "chodí"
Obrázek
5) Lanko nasuneme, kam až půjde...jeho konec-kulatina se závitem M6 se totiž zarazí vzadu o začátek bowdenu. takže se odebereme k zadní části brouka a bowden vyvlíkneme a vyndáme ven, promažeme a narovnáme. Lanko zatáhneme celé ven do podběhu a navlíkneme na něj bowden:
Obrázek
Bowden nejdříve usadíme na své místo na konci tunelu, pak lanko provlíkneme očkem rozpěrného ramínka na převodovce a bowden zasadíme do tohoto očka. Teď lanko postrčíme bowdenem zase dopředu a jdeme zase k pedálům.
6) Nastává nejzábavnější část celé operace...dostat pedály zpět. Očko lanka je totiž volně zaháknuto ve výřezu v páčce pedálu, takže se hodně snadno vyvlíkne při zasouvání pedálu zpět do tunelu. V tuhle chvíli by práci velmi usnadnil pomocník, který by ho vzadu napínal....když máme pedály zasunuté do otvoru v tunelu tak opatrně pedál spojky "vyšlápneme"- opřeme o přepážku a lehkým tahem vzadu za lanko zkontrolujeme, zda pedál reaguje = ta bestie se nevyvlíkla. Lanko vzadu provlíkneme očkem na vypínací páce spojky a zajistíme maticí, aby se nemohlo povolit a znova se vyvlíknout v tunelu.
7) připevníme pedály dvěma šrouby, nasadíme táhlo brzdy na čep pedálu, zajistíme plechovou podložkou a nasadíme na čep očko vratné pružiny pedálu (taky dobrá pakárna-klečíte na kolenou venku na zemi trup nasunutej dovnitř mezi sedadlem a sloupkem, nad hlavou volant...) nejlíp se mi osvědčilo navléct na pružinku malý očkový klíč (8mm a menší), tím natáhnout pružinu na čep a pak za pomoci úzkého šroubováku klíč vyprostit
8 ) vrátíme se dozadu a utažením matice na konci lanka vymezíme spojkovou vůli (podle zvyklostí v rozmezí 10-20mm na pedálu spojky)
9) zkontrolujeme vše okolo spojkového bowdenu...při jeho vyvlékání se snadno může zatáhnout třeba za kabel ke startéru a ten vypadne z konektoru
10) nasadíme zpět hadici topení, nasadíme kolo na buben a osadíme ho šrouby, spustíme auto z heveru, dotáhneme kolo a jdeme to projet :P

:idea: ...když by byl čas, tak by stálo za to, vyrobit na té páce se zážezem, do kterého zapadá očko lanka jakousi pojistku ve stylu karabiny - třeba z pevného, pružného drátu - aby očko šlo "nacvaknout" a nemohlo se vyvlíknout pri montáži pedálů zpět :idea:

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Příspěvek od yahoďák »

:twisted: zase jsem vypadnul z přihlášení, než jsem to dopsal :evil:

Doldy
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 717
Registrován: 16 kvě 2004
Bydliště: Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna spojkového lanka

Příspěvek od Doldy »

Anonymous píše: :idea: ...když by byl čas, tak by stálo za to, vyrobit na té páce se zážezem, do kterého zapadá očko lanka jakousi pojistku ve stylu karabiny - třeba z pevného, pružného drátu - aby očko šlo "nacvaknout" a nemohlo se vyvlíknout pri montáži pedálů zpět :idea:
Tohle je hooodně dobrej nápad...když jsme to s HTDčkem na Ataku měnili...to lanko nám vypadlo asi pětkrák...to byl ale vopruz.... :?

Uživatelský avatar
prak
špión 007
Příspěvky: 4675
Registrován: 19 úno 2003
Bydliště: Prak out of Prag
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od prak »

párkrát to uděláš blbě a vypadne a pak už to umíš, pohoda. :roll:
S broukem v hlavě - Prak von VW Brouk klub Prag a 17. předseda Jeď rychlejc.

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Příspěvek od Herbie »

presne jedna z cinosti u kterejch sem se vyvztekal :-)
Se ti divim ze behem toho mas este naladu na dokumentaci :-)

zatim sem lanko menil u dvou aut, a pokazdy mi to vypadlo z toho hacku, a to tak ze nekolikrat :-)

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Příspěvek od Pětišroub »

a volepit to kol dokola nouzově při montáži izolačkou jest asi blbost co?
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
threeseven
náhodný kreativec
Příspěvky: 2548
Registrován: 13 led 2003
Bydliště: Za Vídrholcem doprava a ještě kousek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od threeseven »

a co by ne? jenom tě to musí napadnout. mně to bohužel ani jednou nenapadlo a vždycky jsem trpěl jak kůň.

Yahoďáku - zase pochvala! líp bych to nenapsal...

mám pocit, že to nové lanko je vždycky jaksi "psychicky" kratší, než to staré. prostě zaháknete za pedály, provlíknete a skrz tu páku skoro nedosáhne.

a pak vypadne z pedálů.
I don´t want to start any blasphemous rumours but I think that God has sick sense of humor
and when I die I expect to find him laughing...

Uživatelský avatar
VW181
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1977
Registrován: 03 úno 2004
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od VW181 »

Stačí když někdo lehce tahá za konec lanka a není problém. :D
AMK Klub historických vozidel Opava www.khvopava.cz

Uživatelský avatar
prak
špión 007
Příspěvky: 4675
Registrován: 19 úno 2003
Bydliště: Prak out of Prag
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od prak »

VW181 píše:Stačí když někdo lehce tahá za konec lanka a není problém. :D
houby, nejsou lidi :!: Ty míváš někoho k ruce, já tedy nikdy :(
S broukem v hlavě - Prak von VW Brouk klub Prag a 17. předseda Jeď rychlejc.

Uživatelský avatar
threeseven
náhodný kreativec
Příspěvky: 2548
Registrován: 13 led 2003
Bydliště: Za Vídrholcem doprava a ještě kousek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od threeseven »

prak píše:
VW181 píše:Stačí když někdo lehce tahá za konec lanka a není problém. :D
houby, nejsou lidi :!: Ty míváš někoho k ruce, já tedy nikdy :(
Praku, že ty opravuješ někde v soukromí v garáži? Zjistil jsem, že když opravuju na sídlišti, spousta kolemjdoucích chlapů kibicuje a pár i pomůže. Třeba zrovna spojkový lanko mi kdysi pomáhal vyměnit Vláďa Pancner, panč šel zrovna okolo a slyšel mě jak z pod auta nadávám.
I don´t want to start any blasphemous rumours but I think that God has sick sense of humor
and when I die I expect to find him laughing...

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Příspěvek od Pětišroub »

Who the hell is Vláďa?
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Příspěvek od yahoďák »

Herbie píše:presne jedna z cinosti u kterejch sem se vyvztekal :-)
Se ti divim ze behem toho mas este naladu na dokumentaci :-)

zatim sem lanko menil u dvou aut, a pokazdy mi to vypadlo z toho hacku, a to tak ze nekolikrat :-)
tomu se říká spojit příjemné s užitečným :lol:

ten nápad se zalepením taky není upně blbej, když mi to vypadlo poprvé, popadnul jsem gumičku a začal to omotávat, ale pak si říkám: přece nemám chromý ruce, to tam musím dostat...no a na třetí pokus to tam bylo :lol:

Uživatelský avatar
threeseven
náhodný kreativec
Příspěvky: 2548
Registrován: 13 led 2003
Bydliště: Za Vídrholcem doprava a ještě kousek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od threeseven »

Pětišroub píše:Who the hell is Vláďa?
To je předchozí majitel Ladinýho ouwalka... Jak vidno, toho neznáš. Ale jeho auta asi jo.
I don´t want to start any blasphemous rumours but I think that God has sick sense of humor
and when I die I expect to find him laughing...

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Příspěvek od yahoďák »

při rozebírání 1302ky jsem spatřil "úžasný" vynález, jak si pomoct při výměně spojkového lanka - aby nevypadlo z háčku na táhle páčky, neznámý autor prostě vyříznul flexou do tunelu díru, aby si lanko mohl podržet:
Obrázek

Řemeslo braň se! :shock:

Uživatelský avatar
Žanek
vrchní logistik a pokročilý sysel
Příspěvky: 2934
Registrován: 31 kvě 2004
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Žanek »

kdo udělal tohle - ty to vidíš [smilie=tantrum.gif] - tak takhle ne!
(o\_!_/o) - jezdím Hektorem
NO CHROM......NO PROBLEM

Uživatelský avatar
SO 545
vw pozitiv
Příspěvky: 4893
Registrován: 27 říj 2004
Bydliště: vych.slovensko-Sobrance
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od SO 545 »

Kua tak toto je hardcore :evil: . Na flexu niekomu treba zbrojný pas.

Uživatelský avatar
krtek
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 259
Registrován: 10 kvě 2007
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna spojkového lanka

Příspěvek od krtek »

Asi mít nikdo nebude, ale přesto to zkusím.. Nemá někdo vyfocený tunel brouka zevnitř, třeba z nějakého rozřezaného brouka?? V tunelu mi chybí zřejmě kus trubičky ve které je vedeno lanko spojky. :x Tak bych rád viděl jak to tam vypadá a z jaké strany jít na opravu.. Děkuji předem, kdyby někdo našel.

Odpovědět