Cisteni, ochrana, konzervace and co.

často kladené otázky a návody: "Jak seřídit předstih", "Jak se dělá...", "Kde seženu..."
Odpovědět
Andy
aircooled cheerleader
Příspěvky: 3583
Registrován: 12 kvě 2004

Cisteni, ochrana, konzervace and co.

Příspěvek od Andy »

Hledam, hledam, nenachazim, takze oteviram nove tema o uchovani a zachovani puvodnosti, ale i stavu auta po castecne nebo celkove renovaci. Proste najit odpoved a ziskat informace a ruzne zkusenosti jakom napriklad:
- jak omyt novejsi povlak barvy ktery byl nas nastrikan na puvodni
- sundat starou antikorozni ochranou vrstvu s podbehu a spodku
- konzervace dutin ruznimy pripravky a vosky (jestli to ma byt napriklad drazsi Waxin od Retechu jak pouzil OB na 1303 Hildu nebo 3x levnejsi vosk od Motipu), nebo jinym zpusobem.
- cim na plasty, kabelaz, vinyl, gumy, oziveni papundeklu
- Jak na poskrabany sklo
- Jak na lisku (Real na nadoby jak pise Petr914 nebo oplachovy ci bezoplachovy odrezovac)

Urcite toho bude vic, tak se nam tu pochlubte se zkusenostma

Uživatelský avatar
Petr914
strážce Porsche a krásných žen
Příspěvky: 5507
Registrován: 26 říj 2005
Bydliště: West

Re: Cisteni, ochrana, konzervace and co.

Příspěvek od Petr914 »

Andy píše:Hledam, hledam, nenachazim, takze oteviram nove tema o uchovani a zachovani puvodnosti, ale i stavu auta po castecne nebo celkove renovaci. Proste najit odpoved a ziskat informace a ruzne zkusenosti jakom napriklad:
- jak omyt novejsi povlak barvy ktery byl nas nastrikan na puvodni
...pokud to nelakoval imbecil...nejde to...

...99% aut co se tu míhaj lakovali imbecilové...ty dovozový kusy myslim...čili Aceton...
Andy píše:- sundat starou antikorozni ochranou vrstvu s podbehu a spodku
...Aceton a nafta...
Andy píše:- konzervace dutin ruznimy pripravky a vosky (jestli to ma byt napriklad drazsi Waxin od Retechu jak pouzil OB na 1303 Hildu nebo 3x levnejsi vosk od Motipu), nebo jinym zpusobem.
...Teroson...Resistin...
Andy píše:- cim na plasty, kabelaz, vinyl, gumy, oziveni papundeklu
...vomastek...
Andy píše:- Jak na poskrabany sklo
...Farecla...
Andy píše:- Jak na lisku (Real na nadoby jak pise Petr914 nebo oplachovy ci bezoplachovy odrezovac)
...Real?...to sem někde napsal jo?... :-) ...sleštit to...čili Farecla...
Andy píše:Urcite toho bude vic, tak se nam tu pochlubte se zkusenostma
...to bude stejně jedovatej topic jako voleje a svíčky... :wink:

...něco vo tryskáčích je tady...

http://www.flat4.org/forum/viewtopic.php?f=2&t=11451
You can't win 'em all...

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: Cisteni, ochrana, konzervace and co.

Příspěvek od Pětišroub »

- jak omyt novejsi povlak barvy ktery byl nas nastrikan na puvodni
něco se daří acetonem
- sundat starou antikorozni ochranou vrstvu s podbehu a spodku
teď frčí suchý led :-) pokud je vrstva silná a tvrdá tak led, pokud vláčná tak jak píše Petr..
- konzervace dutin ruznimy pripravky a vosky (jestli to ma byt napriklad drazsi Waxin od Retechu jak pouzil OB na 1303 Hildu nebo 3x levnejsi vosk od Motipu), nebo jinym zpusobem.
zbytečný..v testech chem. a mechanických vlastností se na špičce umisťuje náš Resistin ML za pár grošů...googluj. Přemejšlet o tom jestli je lepší Retech nebo motip je bezpředmětný sebemrskačství, protože stejne výrobek dělá Liqui Moly, Wurth určitě též..hlavně ať je to přípravek na VOSKOVÝ a ne ASFALTOVÝ bázi a to jak na dutiny tak i na vnější podvozkový plochy.
- cim na plasty, kabelaz, vinyl, gumy, oziveni papundeklu
kachním sádlem...nebo starým dobrým Regumem, glycerínem..
- Jak na poskrabany sklo
co pamatuju tak jsi to na attacku pajcoval silichromem a když to dělá takovej veteránista tak je to určitě dobrý :-)jinak na čištění škrábanců hledej výrobek "Magic clay"
- Jak na lisku (Real na nadoby jak pise Petr914 nebo oplachovy ci bezoplachovy odrezovac)
na lisku plati nejlepe nelezt do topicu Evžen 1964
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
lišák
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5286
Registrován: 08 bře 2003
Bydliště: ResselStadt
Kontaktovat uživatele:

Re: Cisteni, ochrana, konzervace and co.

Příspěvek od lišák »

Pětišroub píše:na lisku plati nejlepe nelezt do topicu Evžen 1964
Budu dělat, že jsem to nečetl :lol: .
Každý celek se skládá z detailů.

Andy
aircooled cheerleader
Příspěvky: 3583
Registrován: 12 kvě 2004

Re: Cisteni, ochrana, konzervace and co.

Příspěvek od Andy »

No, v pripade dostat se k puvodnimu laku, tam mi jeden nejmenovany pan co si nedavno pritahl precla ze Svedska (ne, nebudu jmenovat) prozradil ze funguje koktejl cca 60% petrolej 40% aceton, a smidlat hrubou stranou houbicky na nadobi.

Sklo jsem sice smidlal klasickym tempem (a jeste na stary laky), ale to pouze abych ho zbavil spinaveho povlaku, nikoliv jsem neocekaval ze ho vylestim od skrabancu :D

Otazka zbaveni podvozku stareho sajrajtu sice byla odpovezena, ale co potom? Taky vosk nebo asfaltovou ochranou proti kaminkum (mam na mysli podlahu zespoda, ne podbehy)

A jak na lisku? Clovece ani nevim, ani jeden ani druhej se asi jen tak nedaj :lol:

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: Cisteni, ochrana, konzervace and co.

Příspěvek od Pětišroub »

Andy píše:No, v pripade dostat se k puvodnimu laku, tam mi jeden nejmenovany pan co si nedavno pritahl precla ze Svedska (ne, nebudu jmenovat) prozradil ze funguje koktejl cca 60% petrolej 40% aceton, a smidlat hrubou stranou houbicky na nadobi.

Sklo jsem sice smidlal klasickym tempem (a jeste na stary laky), ale to pouze abych ho zbavil spinaveho povlaku, nikoliv jsem neocekaval ze ho vylestim od skrabancu :D

Otazka zbaveni podvozku stareho sajrajtu sice byla odpovezena, ale co potom? Taky vosk nebo asfaltovou ochranou proti kaminkum (mam na mysli podlahu zespoda, ne podbehy)

A jak na lisku? Clovece ani nevim, ani jeden ani druhej se asi jen tak nedaj :lol:
no..on tam ten petrák asi funguje spíš jako nosič aby se ten aceton moc neodpařoval a aby to co rozpustíš acetonem hned zase nezasychalo...já jen vím že na 147 jsem si na modré barvě acetonem ani neškrt.
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Andy
aircooled cheerleader
Příspěvky: 3583
Registrován: 12 kvě 2004

Re: Cisteni, ochrana, konzervace and co.

Příspěvek od Andy »

Presne tak mi to ten pan vysvetlil. No a v tom pripade co planujes tedy s tou modrou barvou?

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: Cisteni, ochrana, konzervace and co.

Příspěvek od Pětišroub »

pokud, tak servat mechanicky až na plech
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
thomek
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 478
Registrován: 23 úno 2009
Bydliště: Rudná
Kontaktovat uživatele:

Re: Cisteni, ochrana, konzervace and co.

Příspěvek od thomek »

Něco najdeš taky tady ... :rolleyes:
Ratlook opravy
My bus doesn't leaks an oil it just marks its territory ...

Andy
aircooled cheerleader
Příspěvky: 3583
Registrován: 12 kvě 2004

Re: Cisteni, ochrana, konzervace and co.

Příspěvek od Andy »

Pětišroub píše:pokud, tak servat mechanicky až na plech
Hm, nemile.......
thomek píše:Něco najdeš taky tady ... :rolleyes:
Ratlook opravy
Jo, dobry, diky. Otevru si pifko a jdu na to

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Re: Cisteni, ochrana, konzervace and co.

Příspěvek od yahoďák »

Andy píše:Hledam, hledam, nenachazim....
- konzervace dutin ruznimy pripravky a vosky
základy zde: Vyplnění dutin (konzervace) na brouka 73
Obrázek

Uživatelský avatar
Petr914
strážce Porsche a krásných žen
Příspěvky: 5507
Registrován: 26 říj 2005
Bydliště: West

Re: Cisteni, ochrana, konzervace and co.

Příspěvek od Petr914 »

...andy...když vono to takhle nejde řešit...to je na několik let praktický práce...páč co kus...to trochu jinej přístup...

...ohledně laků je to vo tom...že...

...pokud to lakoval lakýrník...je původní lak zbroušenej smirkama různejch tvrdostí a přelitej plničem...to se nedá umejt...a i kdyby ses těma x vrstvama promyl...tak se dostaneš na torzo a ne na lak...

...pokud to lakoval debil...je to jenom pocákaný...Belgie...Británie...tam sou v těhle ohledech nejlepší...no a tam by měl Aceton/nitro zafungovat...

...pokud to budeš drhnout houbou...tou tvrdou stranou...opět bude výsledkem torzo...který bude bez tuny vomastku uplně vo hovně a s tunou vomastku tomu dá dojem laku asi tak 2 dny...

...umejt lak tak...aby jako lak vypadal v podstatě neni možný...to by šlo tak za předpokladu...že je to lakovaný přes prach a ještě nějakou syntetikou a podobně...čili barvou,která povolí i po 100 letech...a před timdle rychlolakem byl původní lak dokonalej...pak jo...

...všechny ty různě dokonale "umytý" auta co znam...vypadaj jak po mistrovství světa v paintballu...ale jejich majitelé z toho umí politicky udělat přednost...nekonečným a trvalým tvrzením...že je to dobrý a že je to styl...v podstatě ten nejdokonalejší...

...podle mýho názoru je auto buď zachovalý a v původním laku...nebo je auto nově nalakovaný...všechny ostatní varianty sou důkazem toho...že je majitel nemocnej...páč já nevim...jestli by třeba interiery zámku v Hluboký nad Vltavou získaly na hodnotě a stylu...kdyby tam pustili četu kreténů...s kladivama a mačetama...kteří by tomu jaksepatří naložili...v rámci feelingu ála patina...trochu třísek...pár stylově pořezanejch gobelínů...

...vona se ta patina dá i "nasimulovat"...ale ne takhle debilním "přes víkend" způsobem...
You can't win 'em all...

Uživatelský avatar
Milosak_1
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3735
Registrován: 15 říj 2007
Bydliště: Eribov 412
Kontaktovat uživatele:

Re: Cisteni, ochrana, konzervace and co.

Příspěvek od Milosak_1 »

Andy píše:- cim na plasty, kabelaz, vinyl, gumy, oziveni papundeklu
Mě zabral klasický silikonový olej, krásně oživí veškeré pryže, gumy, těsnění kolem oken, atd...
Komu se nechce, hledá důvod.
Kdo chce, hledá způsob.

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Re: Cisteni, ochrana, konzervace and co.

Příspěvek od Herbie »

jedno staré téma oživím

onehdá jsem při šmejdění v Hornbachu objevil oplachový odrezovač pro mne neznámé značky a řekl jsem si že ho vyzkouším.
Namíchal jsem ho do kýble s 5-ti litry vody jak praví návod a byl jsem mile překvapen dobrým výsledkem.
za 24 hodin, bez práce, bez rzi.
Takže vřele doporučuji všem co potřebují čistit starý zrzavý krámy.
IMG_20180101_141611.jpg
IMG_20171231_121354.jpg
IMG_20180101_114103.jpg
... a vůbec !

Uživatelský avatar
Laco
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 870
Registrován: 31 říj 2011
Bydliště: Hřebeč
Kontaktovat uživatele:

Re: Cisteni, ochrana, konzervace and co.

Příspěvek od Laco »

Zdravím a pozdravuji.

sice je to trochu OT, ale rozhodl jsem se přispět zkušeností z louhováním,zbavení rzi kyselinou a konzervací.

Hrabu se teď ve vzduchem chlazené moto Jawa a páč je to r.v.1957, tak se snažím tak to tak trochu nevodfláknout. Sice se mi podařilo sehnat pár chybějících dílů v "originál" barvě , ale vzhledem k lakovacímu procesu v Jawě, je prakticky nemožné použít díl v barvě z jiného moto , aniž by to nebylo poznat.(nebudu to tady pitvat lakovací procesy v Jawě, to je jiné téma).
Takže první důvod jen sjednotit vzhled. Dokonce se mi podařilo sehnat krásné nepoužité díly místními nazývané NOS. Na svůj věk vypadali nádherně...pár šrámů od skladování, nikde žádná rez...
Pískovat se mi to nechtělo, takže volba padla na louhování hydroxidem sodným. Namíchal jsem lázeň a šup tam s tím. Po půl hodině šla barva
krásně kartáčem dolu. Čekal jsem krásný čistý plech. Plech byl "čistý", ale na něm bylo něco, co bych přirovnal k kořenovému systému stromu ze rzi. Pod tou krásnou originální barvou, si prostě za těch 60 let rostla rez a zvenku nebylo nic vidět. Takže místo oplachu a neutralizace mírným roztokem kyseliny citronové, proběhla koupačka v kyselině solné 31%. Za cca 15-20 min byl plech jako by byl právě teď vylisován . Nádherný...čisťounký, tmavě šedý, lesklý, a já byl nadšený. Proběhla koupačka a neutralizace v jedlé sodě a důkladný oplach v jarové vodě a sušení horkovzdušnou pistolí. Plech měl stále světle šedou lesklou barvu. Šlo se na další.... za 20 min ale k mé nelibosti proběhla změna. Plech zežloutnul a pokryl se takovým rezato-žlutým šlemem(předpokládám, že odborně se tomu asi říká oxidace). Takže jak dál ? Sem si vzpomněl, že s jedním místním guru jsem řešil odrezovač...a byl na polici. Byl to Kittfort bezoplachový s taninem (místní guru mě dokonce vyhecoval natolik, že jsem ho ochutnal, jestli není kyselej, páč kyselej odrezovač je špatnej odrezovač :-) ) tak jsem to tím odrezovačem pěkně natřel. Změna byla okamžitá ! Z žluto-šedého plechu se jedním přetřením stal šedo modrý. To je jediné foto, které jsem pořídil včera vo půlnoci, páč s gumovejma rukavicema se blbě fotí. Jelikož se bude takto dělat ještě jedna kamarádova moto, tak zkusím časem dodat fotky z jednotlivých pracovních operací.

Práci zdar ! Laco

p.s. Neutralizace té lahody (hydroxid a kyselina) byla velké taškařice....ale nakonec se zadařilo a výsledek měl PH 5 :-)
Přílohy
jawa 1 (1).jpg
jawa 2.jpg

doka 4wd
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 302
Registrován: 21 říj 2012

Re: Cisteni, ochrana, konzervace and co.

Příspěvek od doka 4wd »

Jelikož nevím kam s tím,tak nejblíž je to asi zde. PÍSKOVÁNÍ. Je to vlastně něco jako obrázková informace pro ty,co chtějí pískovat kuličkami. Jsou na Brouku místa,kam se kuličky při pískování dostanou jak prd,ale ven už jaksi nee. A po čase je vlhkost a koroze promění v monolit,který nejen že funguje jako závaží,ale je to vlastně semeniště koroze. Tak snad obrázky řeknou vše.
IMG_20210216_115623.jpg
IMG_20210223_120655.jpg
IMG_20210301_111105.jpg

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15179
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: Cisteni, ochrana, konzervace and co.

Příspěvek od Sam »

Dat s pietou do krabicky a predat majiteli na pamatku spolu s opravenym vozem.
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

doka 4wd
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 302
Registrován: 21 říj 2012

Re: Cisteni, ochrana, konzervace and co.

Příspěvek od doka 4wd »

Děkuji Samovi za nápad s tou krabičkou. Jen mám strach,jestli to unese (krabička? majitel?). Zatím je toho cca 3kg. :mrgreen:

Odpovědět