Výfuky?

často kladené otázky a návody: "Jak seřídit předstih", "Jak se dělá...", "Kde seženu..."
Odpovědět
Uživatelský avatar
Laco
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 870
Registrován: 31 říj 2011
Bydliště: Hřebeč
Kontaktovat uživatele:

Re:

Příspěvek od Laco »

john píše:Len na doplnenia Yahodaka,
aby extractor system bol maximalne ucinny,dlzka svodov musi byt 965.0mm , a to od priruby hlavy do kolektora.Minimalny priemer svodov 38.0mm a dlzka kolektoru minimalne 90.0mm. Svody do kolektoru musia byt umiestnene v poradi zapalovania 1-4-3-2.Tieto udaje su betonove ,overene na dynamometre.

Zdravím, a dopředu omluva že se tak blbě ptám. Ten minimální průměr trubky 38mm je vnitřní průměr ?

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Re: Výfuky?

Příspěvek od Herbie »

tipnul bych vnitřní :)
... a vůbec !

Uživatelský avatar
john
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3707
Registrován: 24 led 2005
Bydliště: Sydney Australia

Re: Výfuky?

Příspěvek od john »


Re: Karmann Ghia 1972 kabrio

Příspěvekod Simmy » úte úno 19, 2013 8:53 pm

jen ještě něco málo k těm výfukům ... výfuky se spočítat nijak nedají ... z nějakých rovnic se dá jen velice hrubě nastřelit možná průměr svodu, ale tím to vpodstatě končí ... výfuky se prostě musí otestovat/odbrzdit ... vše ostatní je jen takové trochu empírické šolichání s nezaručeným výsledkem

protitlak ve výfuku je mylně zažitý mýtus ... žádný motor nepotřebuje protitlak ve výfuku a protitlak je vždy na škodu ... to, o co u výfuku jde, je to, aby byl správně naladěný poměr vzduch/palivo (AFR) (protože změnou výfuku se může změnit výplach válce) a taky o to, že výfuk jde naladit jen pro určité provozní spektrum otáček ... takže to, že výfukem někdo na brzdě nahoní špičku výkonu v X tis. otáčkách o něco výš ještě neznamená, že se mu bude lépe jezdit, protože si v bežných provozních otáčkách pokazí kroutící moment a celkový průběh výkonu
V podstate pravdivy koment az na par detailov...
Protitlak nie je mytus, je to skutocnost.Aj pri najlepsie navrhnutom systeme nastane protitlak dany pulzaciou v kolektore.Je taktiez zavisly na casovani vacky a zapalovani.
AFR na karburacnom motore je tiez siroka otazka, len vstrekovane motory maju AFR vyrovnane do najvyssej moznej miery.
Vyplachovanie valcov je zavisle na spolupraci vacky a vyfuku...dat vsetky tieto parametre do idealnej hladiny je skoro nemozne...
Protitlak je nulovy iba u motorov, ktore maju individualne vyfuky pre kazdy valec / napr.dragsters /samozrejme bez tlmica...

Uživatelský avatar
Laco
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 870
Registrován: 31 říj 2011
Bydliště: Hřebeč
Kontaktovat uživatele:

Re: Výfuky?

Příspěvek od Laco »

Chlapci nebudu se míchat do vaší odborné debaty ohledně výfuků, ale zarazila mě jedna informace :

žádný motor nepotřebuje protitlak ve výfuku a protitlak je vždy na škodu

Předpokládám, že toto tvrzení platí pro pouze pro čtyřdobé motory. U dvoudobých je jistý protitlak žádocí ne ?

Simmy
Příspěvky: 8
Registrován: 13 srp 2012

Re: Výfuky?

Příspěvek od Simmy »

máš pravdu, špatně jsem se vyjádřil ... protitlak je mýtus v tom smyslu, ve kterém je všude v diskusích neustále omílán ... protitlak, který jsi nastínil je využití odrazu tlakové vlny šiřící se potrubím, což je právě jev, pro který je velmi důležitá správná délka primárních větví svodu.

To, že závisí na časování vačky a zapalování je už tak nějak obsaženo v tom, jak jsem psal, že motor je možné naladit jen pro určité spektrum otáček nebo účel. Zase ... na motoru neexistuje žádná samospásná součástka ... vše funguje se vším a vše je nutné ladit jako celek navíc s jasnou vidinou cíle, na který mířím. (soudě dle toho, co píšeš, tak ti tohle netřeba vysvětlovat, takže to uvádím jen tak do pléna :))

Že je na karburačním motoru nesnadný úkol držet se správného AFR je jasné, ale nic to nemění na faktu, že ten výfuk se na tom jednoduše taky podílí a právě proto vznikají o protitlaku mýty, protože plno lidí vymění jako samospásnou součástku právě výfuk a hrozně se pak diví, že jim to hůř jede nebo že se změnila charakteristika motoru, ale že si rozvrtali bohatost směsi, to už každému nedojde.

K nulovému protitlaku se blíží i výfuk u F1, který většinou bývá 4-1 ... ale v minulosti bývaly i 4-2-1

jen pro zajímavost ... dobře naladěný výfuk na závodním autě má tlak ve výfuku kolem 0,15 baru

EDIT: Laco: možná jsem to až přehnaně globalizoval ... je pravda, že u dvoutaktu se zpětné tlakové vlny využívá k lepšímu plnění a vyšší volumetrické účinnosti motoru ... ale opět to není o tom, aby ve výfuku byl zvýšený tlak, ale je potřeba naladit délku expanzní komory tak, aby zpětná tlaková vlna přesně přišla před uzavření kanálu pístem ... v praxi to pak funguje tak, že výfuk odsaje z válce i část čerstvé směsi, tím se jí celkově nasaje víc, ale zpětná tlaková vlna se musí vrátit ve správný okamžik a tu část čerstvé směsi z výfuku vrátit zpět do válce ... čímž dojde "k přeplnění" :)

klic
Příspěvky: 94
Registrován: 03 črc 2008
Bydliště: Praha 6

Re: Výfuky?

Příspěvek od klic »

http://www.kaeferfriseure.de/upload/pdf ... nlagen.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Milan K.

P.S. Nedávno se na ebay.de prodal originál nový výfuk Abarth za cca 850 EUR.

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: Výfuky?

Příspěvek od Pětišroub »

a relevantnější test o rok dříve na jakože sériovém motoru

page1.jpg
page2.jpg
page3.jpg
page4.jpg
page5.jpg
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: Výfuky?

Příspěvek od Pětišroub »

Python na T2b: http://members.chello.nl/d.kruis/t2a/me ... xhaust.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
john
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3707
Registrován: 24 led 2005
Bydliště: Sydney Australia

Re: Výfuky?

Příspěvek od john »

Simmy píše: jen pro zajímavost ... dobře naladěný výfuk na závodním autě má tlak ve výfuku kolem 0,15 baru
Merane kde a ako? V podstate tlak vo vyfuku je velmi dynamicka zalezitost a od pozitivneho tlaku do negativneho tlaku je len milisekundova zalezitost.../alebo este menej/.. :D

Uživatelský avatar
Mr.Vaahaa
Der Scheibenwischermeister
Příspěvky: 4768
Registrován: 08 bře 2004
Bydliště: v busíku
Kontaktovat uživatele:

Re: Výfuky?

Příspěvek od Mr.Vaahaa »

Pětišroub píše:Python na T2b: http://members.chello.nl/d.kruis/t2a/me ... xhaust.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

By mě zajímalo co by to udělalo s 1-kanálovou 1600... :lol:
Deset minut by to plnilo a pak by to malounko prdlo...
Vše má svůj čas...
http://www.T2b.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: Výfuky?

Příspěvek od Pětišroub »

příjemně by jí to oživilo a v kombinaci s dvoukarburací by to bylo přímo žůžo:-)
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
bubák
ex bubak007
Příspěvky: 2866
Registrován: 03 srp 2006

Re: Výfuky?

Příspěvek od bubák »

škoda, že výběr pro placatý auta je tolik omezený
štyry do jedného jde dost pod nárazník :?
pan chytrej

Obrázek

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: Výfuky?

Příspěvek od Pětišroub »

tak právě ten Vintage Speed taiwan má tlumič s píšťalou pro extrémně snížený busy, CSP Python je taky poměrně dost schovaný, a EMPI delá svod s tlumičem v podběhu též, ale ten je slabší co do kvality.
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
bubák
ex bubak007
Příspěvky: 2866
Registrován: 03 srp 2006

Re: Výfuky?

Příspěvek od bubák »

Pětišroub píše:tak právě ten Vintage Speed taiwan má tlumič s píšťalou pro extrémně snížený busy
líbí se mi
Pětišroub píše:CSP Python je taky poměrně dost schovaný

pořád dost málo
Pětišroub píše:EMPI delá svod s tlumičem v podběhu též, ale ten je slabší co do kvality.
už na pohled je hnusnej a v tom testu je mezi řádky napsáno, že oproti sérii si nepomůžeme (mluvíme o tom EMPI GT za 75Ł?)
Naposledy upravil(a) bubák dne 22 úno 2013, celkem upraveno 1 x.
pan chytrej

Obrázek

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: Výfuky?

Příspěvek od Pětišroub »

mám na mysli tenhle hrnek - https://encrypted-tbn1.gstatic.com/imag ... YHNeZoixNw" onclick="window.open(this.href);return false;
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
Luke-Jeep
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1322
Registrován: 06 čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Výfuky?

Příspěvek od Luke-Jeep »

Řešil jsem výfuky na speedstra oněch pár památných let nazpět... A jediný svody který se daly použít (potažmo tedy i výfuk byl ten dual quiet od csp co mam ted... Python bohuzel ma to kulaty koleno (ve smeru jizdy zcela vlevo) moc nízko :-(
Debilní nick ale teréňáka u mě už nehledejte... teď už jen Porscheho vozítka... Brouček Speedster, T2 přechoďák Westy a winterwagen Porsche 944 II
dragbug.com team

Uživatelský avatar
bubák
ex bubak007
Příspěvky: 2866
Registrován: 03 srp 2006

Re: Výfuky?

Příspěvek od bubák »

Pětišroub píše:mám na mysli tenhle hrnek - https://encrypted-tbn1.gstatic.com/imag ... YHNeZoixNw" onclick="window.open(this.href);return false;
ten však navazuje na svody 4/1
ústí svodů, kam přijde našroubovat tento harapák je pod nárazníkem ponorky
pan chytrej

Obrázek

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: Výfuky?

Příspěvek od Pětišroub »

Luke-Jeep píše:Řešil jsem výfuky na speedstra oněch pár památných let nazpět... A jediný svody který se daly použít (potažmo tedy i výfuk byl ten dual quiet od csp co mam ted... Python bohuzel ma to kulaty koleno (ve smeru jizdy zcela vlevo) moc nízko :-(

ta máš tohle ne? http://www.csp-shop.de/products/20049a" onclick="window.open(this.href);return false;
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
Luke-Jeep
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1322
Registrován: 06 čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Výfuky?

Příspěvek od Luke-Jeep »

Jaj omluva ne dual quiet ale dual silence ;-) jo je to on... Ale driv ho nazyvali "dual silence" ted jsem se koukal do poznamek kdyz jsem to resil ;-)
Debilní nick ale teréňáka u mě už nehledejte... teď už jen Porscheho vozítka... Brouček Speedster, T2 přechoďák Westy a winterwagen Porsche 944 II
dragbug.com team

Uživatelský avatar
Luke-Jeep
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1322
Registrován: 06 čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Výfuky?

Příspěvek od Luke-Jeep »

Rok 2008 Obrázek
Naposledy upravil(a) Luke-Jeep dne 22 úno 2013, celkem upraveno 1 x.
Debilní nick ale teréňáka u mě už nehledejte... teď už jen Porscheho vozítka... Brouček Speedster, T2 přechoďák Westy a winterwagen Porsche 944 II
dragbug.com team

Odpovědět