Chromování drobných dílů

často kladené otázky a návody: "Jak seřídit předstih", "Jak se dělá...", "Kde seženu..."
Uživatelský avatar
Leer
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1668
Registrován: 03 led 2003
Bydliště: v březnu je nejkrásnější Vídeň

Chromování drobných dílů

Příspěvek od Leer »

tady je seznam firem zabyvajicich se chromovanim


Vyzkousene - doporucene uzivateli tohoto fora

http://www.galvankoprivnice.cz/ (doporucil a vyzkousel Vasek, Lisak, )
Štefánikova 1163
Kopřivnice

http://www.galvenn.cz (vyzkousel a doporucil Herbie, Brzi.2 starej 5šroub)
Sazečská 2
108 00 Praha 10

http://www.napako.cz/galvanizovna.htm
Magistrů 1275/13
Praha 4

http://www.chromservice.com/
Plzeňská 1
Velká Hleďsebe
3 km od Mariánských Lázní

http://www.galvanotechna.jn.cz/ (vyzkousel a doporucil People)
Západní 2
Jablonec nad Nisou

http://www.roc-galvanik.com/kontakt_cz.htm (doporucil Brzi.2)
Galvanovna.Domažlice ROC-Galvanik s.r.o.

[/color]


------------------------------------------------------------------------------------

Nedoporucujeme - spatne zkusenosti

http://www.chromservice.com/
http://www.chromovani.cz
Walter - bývalý motorlet
starej Šikíř z Kublova u Berouna
Galvanizovnu Šárka-Teplice - vedoucí pan Huja



------------------------------------------------------------------------------------
upravil Herbie 5.12.2006
------------------------------------------------------------------------------------
Veteran car club Česká lípa - www.vcc-ceskalipa.cz

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Příspěvek od Pětišroub »

Taky je nutné, aby ta chromovna pod chrom mědila. Jesli nemědí, nemá chromování význam, protože nevydrží.

Ještě jsem si vzpoměl...po složité a dlouhodobé výrobě repliky výfuku na Indian 1200 jsme potřebovali celou tu rouru pochromovat. Táta strávil x hodin leštěním, výsledek byl ten, že se ho v chromovně zeptali, co na tom prý chce chromovat. Když otec přijel pro výsledek, málem ho sklátil infarkt. Při prvním kole chromování cosi nevyšlo, a tak nechali výfuk celým procesem pokovení projet ještě jednou. Výsledkem byly pupínky šupinky atd. Poté jsme byli odkázáni na zaručeně výborného chromíře kdesi za Prahou. Ten výfuk přijal a při broušení na hranách probrousil hrnec tlumiče. Na opravu se samozřejmě vykašlal a výfuk pochromoval (cena byla asi 3000). Výsledek dopadl na oko dobře, ale nyní se zeslabené hrany tlumiče začínají propalovat a v jednom místě již prosakují...

Tak to je vše o chromování...

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Chromování

Příspěvek od yahoďák »

Ahoj,
mám zajímavou novinku k chromování: podařilo se mi objevit v Praze chromování a teď pozor - není to galvanicky, ale technologií vakuového pokovení, takže jde pochromovat cokoliv - včetně plastů nebo hliníku a jeho slitin. Nemám přímý kontakt na chromistu, jde to přes mého kámoše z motoshopu i tak je cena vcelku solidní 150 až 180 Kč za dm2, včetně přípravy - dle náročnosti. Viděl jsem od něj udělané přední lité kolo z motorky, vypadalo ok. Jak to bude dlouho držet na dílech venku nevím, ale je to navrch přelakované klarlakem (takže spíš použít na drobnosti do interiéru, nebo díly nenamáhané otěrem). Teď jsem tam zadal kámošovi plastovou lištu z Fiata Ulysse, tak uvidíme, jak to přes zimu bude držet a vypadat (přece si nenechám zkurvit něco na brouka :D ). Jinak mám možnost i klasického chromu, příležitostně ho dělá jiný můj kámoš lakýrník - dělá moc poctivě přípravu (koupil kotoučea a brusivo od nějakého starého dědy, který ho i něco naučil), ale je velký problém s galvanovnami - opakovaně mu dobře připravený povrch zmrvili, nebo tam nedali měď, ačkoliv si jí započetli (proč neprodat elektrody do sběru...), navíc je limitovaný velikostí, takže třeba nárazníky neudělá. Takže to je spíš krajní varianta na moc důležité díly. Howgh

Vašek..

Příspěvek od Vašek.. »

No tak JÁ si nechávám nachromovat nárazník v Galvanovně Tatra, dnes Galvanovně Kopřivnice, viz. www.galvankoprivnice.cz
Nechci jim dělat nějakou zvláštní reklamu, ale jsou tam velmi ochotní lidé a v mém případě jsme to dohodli tak, že nárazník jsem jednoduše poslal zásikovou službou a oni mi to potom stejným způsobem zašlou zpátky.
Jaký bude výsledek dám vědět. Dodací lhůta je cca. 3 týdny.

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Příspěvek od yahoďák »

Jo, jo, ten motoshop je na Praze 4, a asi budu brzo znát přímý kontakt na taho "Chromaře" - zatím vím, jen to, že je asi odněkud ze Zlatníků. Takže by mohla být příznivější cena. Barvu jsem nijak nehodnotil - tím, že je to vevnitř v krámě v umělém osvětlení, těžko říct, každopádně je možné, že ten klarlak to mírně zkreslí. Ten zkušební kousek ještě není hotov, tak uvidíme. Ta Kopřivnice je dobrý tip, už jen proto, že mají tak velkou lázeň, že zmáknou i nárazníky. a taky mám o lidech z tohoto kraje dobré mínění co se týče poctivosti a slušnosti....kde je k mání nějaký kontakt?? Díky

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Příspěvek od Herbie »

chromovani v Praze

Napako - Michle
http://www.napako.cz/galvanizovna.htm

Družstvo umeleckých řemesel - Černokostelecká ulice, ale kontakt nemam,


Tata si tam nechava delat ty svoje vetesarny.
! POZOR !
veci k chromovani musite dodat ocistene a vybrousene do hladka
To je totiz nejvetsi problem, brusirny co byly u galvanoven vetsinou zanikly takze kdyz si ty dily nedodate pripraveny, mate smulu

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Příspěvek od Herbie »

www.chromovani.cz
Praha 2 Gorazdova ulice

specializace na motocykly, ale teda ceny celkem drsny :-)

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Příspěvek od Pětišroub »

Herbie píše:www.chromovani.cz
Praha 2 Gorazdova ulice

specializace na motocykly, ale teda ceny celkem drsny :-)
Co si budem povídat, vlastní chromovnu nemají, někomu to dávají a platíš za zprostředkování...
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Příspěvek od Herbie »

i to je mozny, ale to je mi fuk
jen ze sem na to narazil tak to sem pisu


nicmene sem premejslel co bych tak nechaval chromovat
jedine narazniky, puklice a obroucky svetel

puklice stoji nova 300,- takze se nevyplati se srat se shanenim galvanovny
naraznik 1000-2000 takze radsi taky koupim novej

jediny co nevim jak dobre se shanej obroucky svetel

Vašek
vzduchem chlazený Sysifos
Příspěvky: 507
Registrován: 01 pro 2003
Bydliště: Praha 4 - Chodov

Příspěvek od Vašek »

No tak to pozor, Herbie. Jak dlouho myslíš, že Ti vydrží chrom na novém nárazníku? Jednu sezónu, dvě...? Slyšel jsem dokonce o půl roce, dokonce přes léto a nový nárazník byl totálně v..., horší než původní x let starý. Když si za stejnou cenu necháš nárazník nachromovat (jako jsem to udělal JÁ :D ), tak Ti chrom vydrží na věky věků. Pokud jde o Kopřivnici, tak tam jsem jim poslal nárazník a udělali to komplet vč. přípravy a broušení. A že si dali!!

Takže shrnu: nové nárazníky nebrat, totéž se týká prý zrcátek. Nová bývají po roce horší, než ta původní desetiletí stará. (Upřímě, toho se dost bojím, protože ta zrcátka nová mám... :? )

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Příspěvek od Herbie »

mno mozny je vsecko :-)

zkusim dohonit kamarada kterej ty novy narazniky kupoval pred 3-mi lety. Pravdou je ze sem to jeho auto dobry 2 roky nevidel tak nevim v jakym budou stavu. Parkuje s tim venku
Jestli ho dohonim, tak to vyfotim.

Uživatelský avatar
VW181
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1977
Registrován: 03 úno 2004
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od VW181 »

Je fakt, ze kvalita chromu na tech novych dilech( zejmena brazilskych) stoji za ho..., nicmene kdyz se dobre nalesti, tak vydrzi.
Kupoval jsem totiz ve stejnou dobu s kamaradem nejake doplnky (mracitka, koncovky, poklice) a mu zrezavely. Ja jsem pouzil nejakou lestenku na stary lak a chrom drzi super! Jednou za rok to prelestim a chrom drzi jako novy.
PS: Daji se treba koupit narazniky orig. nemecke, ale cena je taky nemecka!!!!!
Bert.

Vašek
vzduchem chlazený Sysifos
Příspěvky: 507
Registrován: 01 pro 2003
Bydliště: Praha 4 - Chodov

Příspěvek od Vašek »

Jo, jasně. Já měl na mysli díly obyčejné. Samozřejmě se dá všechno koupit (vč. nárazníků) v kvalitě německé, to ale potom nestojí ty dva tisíce (viz. Herbieho příspěvek), ale několikrát víc.
Mě stálo nachromování něco mezi 2 - 2.500 Kč, no a výsledek bude 100, za cenu nárazníku šmejdskýho. :wink:

Uživatelský avatar
axoun
Der Österreicher a Pán Hřejivého archivu
Příspěvky: 2776
Registrován: 19 srp 2004
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od axoun »

S chromovánim to bude ještě horší než bejvalo. Nejaký normy EU dotlačily některý firmy k tomu, že s tim sekly. Jak známo, chrom stojí na leštiči. Znám jednoho těžko překonatelnýho v Kublově na Berounsku. Dělá většinou pro veteránysty motorek, v poslední k němu začali jezdit majitelé aerovek kvůli chromům na mřížce před chladič. Je to cvok a nechápu jak to dělá (dělal mi chromy na péráka, včetně starejch drátů - jsou jak nový). Leštil taky lustry do nějakejch státních hradů, takže od prkotin pro velký "krávy". A musim říct, že je to fakt machr a že má pořád práce nad hlavu. Kontakt na něj nemam, ale každej ho toam zná. Za komančů odmítal chodit k volbám a na prvního máje řezal dříví na cirkulárce. Ale pospěšte si: dělá to bez respirátoru v takový malý dílničce, tak aby si dřív neuhnal záduchu, než nás všechny "ochromí"!
updated 5.12.2006
axoun píše:s chromováním je zdá se čím dál větší obtíž
... to, co platilo o starym Šikířovi z Kublova u Berouna, už je minulostí. Cca před půl rokem a po půl roce neustálých dohadů předal kámošovi chromy na ČéŹetu totálně zmršený. Při předávání byl pak ještě dóóóst arogantní. Byl jsem u toho a už tam nepojedu. :cry:

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Příspěvek od yahoďák »

Pozor pozor, musím udělat negativní reklamu jedné galvanovně...kamarád jim svěřil rámečky okna ze svého předválečného veterána (t.č. jediný kus v ČR), nejdřív je nachromovali z rubové strany, a pak, když je tam nechal na předělání, mu po půl roce řekli, že už to vyhodili, že byla překročena doba, po kterou to mají dle zákona skladovat....samozřejmě měli na objednávce telefon objednatele.

Takto je to zveřejněno na veteran.cz:
Vážení kolegové. Chtěl bych vás upozornit na Galvanizovnu Šárka-Teplice. Vedoucí pan Huja se chová slušně řečeno podivně ke klientům jeho firmy. Mnou požadované chromování rámečků do plachty cabrioletu proběhlo na vnitřní stranu,i přez upozornění a popis na dily.Bez uznání reklamace a nové objednávky po několika měsících došlo dokonce ke ztátě,Prý si to někdo asi vyzvedl,nebo jsme to vyhodili. Mám jediné auto v republice a nevim co ted,byl to přece originál.JH

Takže kolegové ze severu. a? vás ani nenapadne si k nim něco zadat.....

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Příspěvek od Herbie »

tak to je na presdrzku

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Příspěvek od yahoďák »

Názorná ukázka chromování dílů vakuovou metodou - zde jde o tak drobné součásti, že by těžko šly brousit a navíc ze zethalu, nebo jiné Al slitiny, takže by se v lázni rozpouštěly:
Obrázek
jsou to knoflíky na Slávkovo Blaupunkt, takže Slávek je zachráněn :)

Uživatelský avatar
SO 545
vw pozitiv
Příspěvky: 4893
Registrován: 27 říj 2004
Bydliště: vych.slovensko-Sobrance
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od SO 545 »

To yahoďak: koľko to koštuje to vákuové chromovanie.

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Příspěvek od yahoďák »

vakuove pokoveni

Normálně cca 200,- za dm2...nevím jestli letos nepodražil....tohle je atyp, víc titěrný práce než materiálu, takže si řekl 200,- za oba kousky

Slávek
slavný pilot a dezertér fóra
Příspěvky: 340
Registrován: 31 bře 2004
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Slávek »

Tak jsem si čudly vyzvedl a v pohodě, už jsou namontované, takže mohu doporučit!!!
Rádio jako nové.....a s kapsami! :D
VWzduch je naše moře!

Odpovědět