Zazimovani autobaterky

často kladené otázky a návody: "Jak seřídit předstih", "Jak se dělá...", "Kde seženu..."
Andy
aircooled cheerleader
Příspěvky: 3583
Registrován: 12 kvě 2004

Zazimovani autobaterky

Příspěvek od Andy »

Vetsina z nas ma vzduchace jako sezonni zalezitost tudiz cca pul roku se s nim nehejbe a baterka je v "klidu". Ja to delam tak ze ji odmontuju z auta a uskladnim do sklepa aby nezmrzla ci nestala v prilis nizke teplote. Jenze si nejsem jistej jestli i toto opatreni ji dela dobre. Prece jen zivotnost baterky zavisi na tom ze se pravidelne vybiji a nabiji. Na to existuji specialni nabijecky jako treba tato
http://www.elektroeden.cz/3stupnova-aut ... +dp106488/" onclick="window.open(this.href);return false;
Takze moje otazka zni: jaky jsou vase jednotlivy zkusenosti a co s tou baterkou delate aby vydrzela co nejdele?

Uživatelský avatar
Vendelin
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1258
Registrován: 08 led 2010
Bydliště: Brno

Re: Zazimovani autobaterky

Příspěvek od Vendelin »

Nechávám ji v autě, protože mám garáž cca 10 km od domu a jiné auto nemám. Ale snažím se za Vendelínem aspoň jednou 14 dnů zajít, nastartovat ho a pár kilometrů projet. A když se prdelkuju v garáži (uvařím si grog atd.), tak ji dám aspoň na hoďku - dvě na nabíječku.

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: Zazimovani autobaterky

Příspěvek od Pětišroub »

na podzim vyndám baterku...dobiju..uložim na místo o stálé teplotě....na jaře dobiju...namontuju..jedu...tyhle oživovače mají smysl pouze v případě že potřebuješ mít vozidlo stále pohotově, nebo je ta baterka tak blbě přístupná že ji majitel neumí vyndat (Harley Davidson ahoj Járo :lol: )
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
lišák
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5286
Registrován: 08 bře 2003
Bydliště: ResselStadt
Kontaktovat uživatele:

Re: Zazimovani autobaterky

Příspěvek od lišák »

Ocituji doslovně z návodu VARTA.

Skladování nabitých baterií s elektrolytem.
Baterie musí být před skladováním řádně dobity, odpojeny od nabíjecí sítě a musí mít zašroubované zátky. Skladovací místnost musí být suchá a neprašná. Na povrch baterií se nesmí pokládat ani vodivé ani nevodivé předměty. Pro skladovací místnosti je vhodná nižší teplota. Jestliže klidové napětí u baterie klesne na 12,2 V, je třeba ji dobít.
Každý celek se skládá z detailů.

Šíša
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 4078
Registrován: 28 srp 2006

Re: Zazimovani autobaterky

Příspěvek od Šíša »

Startovací baterka, narozdíl od trakční, je pekna svine a vybijí se i sama do vzduchu (nizky vnitrni odpor).

Nesvedci ji nechat ji nekolik mesicu jen lezet. Sice to prezije, ale zkracuje se ji zivotnost. Treba o rok ale zkracuje.

Nej je ji nechat v chladu, ale klidne neustale dobijet malim proudem, nebo ji jednou za cas dobit. Dneska jsou i levne invertorove nabijecky, ktere samy udrzujou baterku stridavym nabijenim - tj nabije na tech jejich 14.4(14.7)V a pak nechají klesnout na urcitou uroven a pak znova stale dokola. Popripade po nabiti prejdou do udrzovani malym proudem.

Treba minulou sezoni jsem prisel k soukrome Felicii, co stala celou zimu na parkovisti pod snehem, po ctyrech mesicich a chytla. Baterka stara cca 3roky. Tenhle rok uz ale odesla.

Lidi co jezdej obytnejma vozama jen v lete a prez zimu ne a maj treba na strese solar, tak ty tu baterku ani nevyndavaj. Solar ma v zime mizernou ucinost a tak tech par desítek, max stovek, miliamperu bohate staci na udrzovani baterky (neplest sem energobloky a pripadne invertorove zdroje pro solary - proste jen nejakej obycejnej solar, max se zpetnou diodou at z nej v noci neni topeni).

Trakcni je to burt, tu nabiju, hodim do sklepa a vim ze za pul rok je v pohode a muzu ji pouzit. Jen s ni zase nenastartuju, nebot nesnasi velke proudy jak vydavat tak prijimat.

Jinak tu chytrou nabijecku, popripade se stejnyma fcema jaka je uvedene na odkazu, umime i za 500,- :D komplet elektronika, napeti 6/12V max proud 3,8A a nemusí se člověk starat. Vnitřnosti má stejné jako tento CTEK Multi XS 3600 http://www.ctek.cz/product.php?id_product=19 za 1600,- :lol:

Andy
aircooled cheerleader
Příspěvky: 3583
Registrován: 12 kvě 2004

Re: Zazimovani autobaterky

Příspěvek od Andy »

No a ted babo rad. Uskladnit nabitou baterku v suchem prostredi se stalou teplotou jen tak nebo ji napechnout na tu dobijecku/nabijecku/udrzovacku? Co je pro ni lepsi aby se ji prodlouzila zivotnost a zajistila spolehlivost?

Uživatelský avatar
prak
špión 007
Příspěvky: 4675
Registrován: 19 úno 2003
Bydliště: Prak out of Prag
Kontaktovat uživatele:

Re: Zazimovani autobaterky

Příspěvek od prak »

pokud máš auto v garáži, tak jí jen odpoj a na jaře jí dobiješ
já na to kašlu a vždy to na jaře chytne i bez nabíjení (a stojím na mrazu)
S broukem v hlavě - Prak von VW Brouk klub Prag a 17. předseda Jeď rychlejc.

Uživatelský avatar
lišák
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5286
Registrován: 08 bře 2003
Bydliště: ResselStadt
Kontaktovat uživatele:

Re: Zazimovani autobaterky

Příspěvek od lišák »

Připojením na udržovací /vyrovnávací / nabíječku rozhodně nic nepokazíš. V každém případě, ale musí být baterka plně nabitá.

Udržovací dobíječe baterií DBA 03 jsou určeny k dobíjení olověných startovacích akumulátorů.
Dobíječe eliminují samovybíjení olověných akumulátorů, které činí 1 -2 % jmenovité kapacity denně. Toto samovybíjení se zvětšuje se stářím baterie
a rovněž narůstá při nízkých teplotách. Při odstaveném vozidle tedy dochází ke ztrátě kapacity, snížení životnosti akumulátoru a po delší době k problémům se startem. Pravidelným používáním dobíječe ( nejen v zimě ) se významně prodlužuje doba životnosti akumulátoru. Dobíjení je realizováno malým proudem, takže není potřeba akumulátor vyndávat z vozu, elektrolyt se zbytečně nevaří a nevypařuje se do okolí.
Dobíječ je tedy možno nechat dlouhodobě připojen k akumulátoru.

Dobíječ akumulátorů DBA 03 euro, Napájecí napětí: 230 V, Výstupní napětí: 6/12 V, Příkon: 3,5 W, Nabíjecí proud: 55/85 mA,
Kapacita baterie: 25-125 Ah, Hmotnost: cca 250 g, Objednací číslo: 000 - 039

U nových bezúdržbových baterií proces samovybíjení je už do značné míry potlačen. Nechají se skladovat až 15 měsíců. Záleží samozřejmě na konkrétní značce a provedení.
Každý celek se skládá z detailů.

Andy
aircooled cheerleader
Příspěvky: 3583
Registrován: 12 kvě 2004

Re: Zazimovani autobaterky

Příspěvek od Andy »

prak píše:pokud máš auto v garáži, tak jí jen odpoj a na jaře jí dobiješ
já na to kašlu a vždy to na jaře chytne i bez nabíjení (a stojím na mrazu)
To neni mozny praku, jakmile zmrzne tak ji muzes vyhodit. Ja jsem takhle uz vyhodil 2 s vypouklima stenama jak to uvnitr zmrzlo, proste se uz nenabije, kor ze by vydrzela. A nebo mas mozna gelovou?

Uživatelský avatar
prak
špión 007
Příspěvky: 4675
Registrován: 19 úno 2003
Bydliště: Prak out of Prag
Kontaktovat uživatele:

Re: Zazimovani autobaterky

Příspěvek od prak »

když není vybitá tak nezmrzne
S broukem v hlavě - Prak von VW Brouk klub Prag a 17. předseda Jeď rychlejc.

Andy
aircooled cheerleader
Příspěvky: 3583
Registrován: 12 kvě 2004

Re: Zazimovani autobaterky

Příspěvek od Andy »

Lisaku mas na mysli tohle asi http://www.akushop.cz/nabijecky-baterii ... A-03-EURO/" onclick="window.open(this.href);return false;

Andy
aircooled cheerleader
Příspěvky: 3583
Registrován: 12 kvě 2004

Re: Zazimovani autobaterky

Příspěvek od Andy »

prak píše:když není vybitá tak nezmrzne
No prave: v rijnu zaparkujes, do ledna-unora se vybije a to jeste mrzne jak kdyz prasti :D

Uživatelský avatar
prak
špión 007
Příspěvky: 4675
Registrován: 19 úno 2003
Bydliště: Prak out of Prag
Kontaktovat uživatele:

Re: Zazimovani autobaterky

Příspěvek od prak »

ale houby, nevybije :wink:
leda už by stála za prd a ta si to zaslouží
S broukem v hlavě - Prak von VW Brouk klub Prag a 17. předseda Jeď rychlejc.

Andy
aircooled cheerleader
Příspěvky: 3583
Registrován: 12 kvě 2004

Re: Zazimovani autobaterky

Příspěvek od Andy »

Takhle jsem na zacatku kazde sezony kupoval novou baterku, pak mne to prestalo nejak bavit..... :)

Uživatelský avatar
prak
špión 007
Příspěvky: 4675
Registrován: 19 úno 2003
Bydliště: Prak out of Prag
Kontaktovat uživatele:

Re: Zazimovani autobaterky

Příspěvek od prak »

to ti jí muselo něco v autě vybíjet
kdyby měla zamrznout i nabitá, tak žádný auto v zimě nejede
S broukem v hlavě - Prak von VW Brouk klub Prag a 17. předseda Jeď rychlejc.

Andy
aircooled cheerleader
Příspěvky: 3583
Registrován: 12 kvě 2004

Re: Zazimovani autobaterky

Příspěvek od Andy »

To mozna mas i pravdu v tom ze mi ji vybijel nejakej hajzlik slus, ale po nejake dobe se kazda stejne vybije, a nejen to ale zkrati zivotnost, takze uvazuju nad tim DBA co pise lisak.

Uživatelský avatar
lišák
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5286
Registrován: 08 bře 2003
Bydliště: ResselStadt
Kontaktovat uživatele:

Re: Zazimovani autobaterky

Příspěvek od lišák »

Andy píše:Lisaku mas na mysli tohle asi http://www.akushop.cz/nabijecky-baterii ... A-03-EURO/" onclick="window.open(this.href);return false;
No já si tady nechtěl dělat reklamu, ale myslel jsem tohle.
http://autopotreby-liska.cz/

Já to prodávám za 320,-.

Pokud by to bylo nevhodné, ať to admin smázne.
Každý celek se skládá z detailů.

Uživatelský avatar
prak
špión 007
Příspěvky: 4675
Registrován: 19 úno 2003
Bydliště: Prak out of Prag
Kontaktovat uživatele:

Re: Zazimovani autobaterky

Příspěvek od prak »

souhlas, je to vhodné řešení
nejezdím max 4 měsíce a to v pohodě vydrží
S broukem v hlavě - Prak von VW Brouk klub Prag a 17. předseda Jeď rychlejc.

Andy
aircooled cheerleader
Příspěvky: 3583
Registrován: 12 kvě 2004

Re: Zazimovani autobaterky

Příspěvek od Andy »

lišák píše:
Andy píše:Lisaku mas na mysli tohle asi http://www.akushop.cz/nabijecky-baterii ... A-03-EURO/" onclick="window.open(this.href);return false;
No já si tady nechtěl dělat reklamu, ale myslel jsem tohle.
http://autopotreby-liska.cz/

Já to prodávám za 320,-.

Pokud by to bylo nevhodné, ať to admin smázne.
Ja se u admina primluvim, snad ho ukecam, ja te k tomu nevedomky prinutil :lol: navic je to sikovna vec bez velke investice, prodlouzi zivotnost baterie, zachova jeji vykon .............................a navic tvoje cena je nejlevnejsi :D

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: Zazimovani autobaterky

Příspěvek od udeeska »

Udrzovaci nabijecka je asi to nejlepsi,pokavad nechodite startovat jednou za dva tydny a kdo byl na vojne ten si urcite tenhle
system z autoparku pamatuje.Elektrolyt je v pohybu a nedochazi k rozkladu cinne hmoty(na destickach).
Ja mam pomalou nabijecku a napojil jsem na ni loni baterku z valnika na 4.5 mesice a dobre,ze jste to tu otevreli,
zitra ji napojim znovu...
Vwase nocni sichta...

Odpovědět