výměna tlumičů 1303- fotonávod

často kladené otázky a návody: "Jak seřídit předstih", "Jak se dělá...", "Kde seženu..."
Uživatelský avatar
Milosak_1
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3735
Registrován: 15 říj 2007
Bydliště: Eribov 412
Kontaktovat uživatele:

Re: výměna tlumičů 1303- fotonávod

Příspěvek od Milosak_1 »

Chystam to same udelat na 411, budu to delat prvne v zivote a mam k tomu par dotazu :
- pouzil jsi prevodovy olej SAE 90 / jak se to chova, nepeni, nepretyka, neni to moc tvrde kvuli vetsi hustote oleje ?
- ja budu davat toto
- jak jsi vyresil odvzdusneni valce / pokud dobre chapu, kdyz se vynda vlozka, vytece z ni olej a dostane se tam vzduch, ktery zpusobuje nasledne nezadouci peneni oleje.
- nalejes 2 dcl oleje, pist vytahnes nahoru, tim si cucne nejake mnozstvi (predpokladam > 2 dcl, lze zmerit i pred montazi) a pak dolejes jeste takove mnozstvi, ze kdyz opet zatlacis pist, neco malo vytece a to je spravne mnozstvi ? Co je vlastne spravne mnozstvi oleje ?

Predem dekuji vsem za konstruktivni prispevky :mrgreen:
Komu se nechce, hledá důvod.
Kdo chce, hledá způsob.

Uživatelský avatar
Lugen
kluk jeden tvrdohlavá
Příspěvky: 3375
Registrován: 04 úno 2005

Re: výměna tlumičů 1303- fotonávod

Příspěvek od Lugen »

milošáku... úlohu tlumiče plní tlumičová vložka, ten olej tam vůbec bejt nemusí...
sundáš matici, vytáhnež píst (je-li původní nebo tlumičovou vložku), vyleješ olej, vložíš novou tlumičovou vložku, nasadíš takovou objímku, která vymezuje vložku v trubce, nasadíš matici a utáhneš...
=o) Das ist der VW dreizehnnullzwei (o=

Uživatelský avatar
Milosak_1
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3735
Registrován: 15 říj 2007
Bydliště: Eribov 412
Kontaktovat uživatele:

Re: výměna tlumičů 1303- fotonávod

Příspěvek od Milosak_1 »

Proc tam teda OB daval cerstvy olej, kdyz ho nepotreboval ? Jen konzervacni ucinek ?

V mem pripade se jedna o vlozku, ktera je dole na konci ukoncena pripoustecim ventilem, neni uzavrena, nybrz si bere olej ktery se nachazi mezi vlozkou a pouzdrem.
Komu se nechce, hledá důvod.
Kdo chce, hledá způsob.

Uživatelský avatar
Lugen
kluk jeden tvrdohlavá
Příspěvky: 3375
Registrován: 04 úno 2005

Re: výměna tlumičů 1303- fotonávod

Příspěvek od Lugen »

maybe... Vložka s přepouštěcim ventilem, o tom slyšim poprvé, jsem jedno ucho resp. oko...?
PS: co pružiny?
=o) Das ist der VW dreizehnnullzwei (o=

Uživatelský avatar
Milosak_1
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3735
Registrován: 15 říj 2007
Bydliště: Eribov 412
Kontaktovat uživatele:

Re: výměna tlumičů 1303- fotonávod

Příspěvek od Milosak_1 »

Lugen píše:maybe... Vložka s přepouštěcim ventilem, o tom slyšim poprvé, jsem jedno ucho resp. oko...?
PS: co pružiny?
Vyfotim a dam to sem, ale ne dnes a touhle dobou, jdu uz do hajan...
Pruziny jsem prosvih, skoda.
Komu se nechce, hledá důvod.
Kdo chce, hledá způsob.

Uživatelský avatar
OB
Dr. Přípraveček
Příspěvky: 3152
Registrován: 14 kvě 2004
Bydliště: skoro Praha

Re: výměna tlumičů 1303- fotonávod

Příspěvek od OB »

Ahoj Milošáku, souhlasím s tím co napsal Lugen. Já jsem měl u Hildy ještě originální tlumiče z výroby. To jsou ty co popisuješ.
Vzhledem k tomu, že jsem na výměnu měl tlumičovou vložku, která již obsahuje potřebný tlumičový olej, přesně jak píše Lugen, ten olej který jsem nalil mezi tlumičovou vložku a trubku je jen proto, aby zabránil korozi trubky zevnitř a minimalizoval pohyby tlumičové vložky.
Ještě bych ti Milošáku doporučil nevracet tam původní tlumiče, pokud tedy jsi je nezrepasoval. Stačí toto vysvětlení?
Co přijde dál???

Uživatelský avatar
Lugen
kluk jeden tvrdohlavá
Příspěvky: 3375
Registrován: 04 úno 2005

Re: výměna tlumičů 1303- fotonávod

Příspěvek od Lugen »

Aha takže žádná vložka, jen starej vnitřek tlumiče..., tak to jo.

...akorát s novejma tlumičema (vložkama) je to u 411ky asi bledý co...?
=o) Das ist der VW dreizehnnullzwei (o=

Uživatelský avatar
Milosak_1
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3735
Registrován: 15 říj 2007
Bydliště: Eribov 412
Kontaktovat uživatele:

Re: výměna tlumičů 1303- fotonávod

Příspěvek od Milosak_1 »

Lugen píše:...akorát s novejma tlumičema (vložkama) je to u 411ky asi bledý co...?
No, je i neni.... stoji kolem 170USD kus a to se mi nechce davat.
Vy me snad donutite rozebrat jeden stary tlumic a nafotim to...
Naposledy upravil(a) Milosak_1 dne 07 dub 2011, celkem upraveno 1 x.
Komu se nechce, hledá důvod.
Kdo chce, hledá způsob.

Uživatelský avatar
Lugen
kluk jeden tvrdohlavá
Příspěvky: 3375
Registrován: 04 úno 2005

Re: výměna tlumičů 1303- fotonávod

Příspěvek od Lugen »

to je stejný jako typ3?
=o) Das ist der VW dreizehnnullzwei (o=

Uživatelský avatar
Milosak_1
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3735
Registrován: 15 říj 2007
Bydliště: Eribov 412
Kontaktovat uživatele:

Re: výměna tlumičů 1303- fotonávod

Příspěvek od Milosak_1 »

OB, sorry za lehke OT v Tvem topicu. Mozna ze to nektery z pozornych strazcu fora presune do jineho topicu.

Porovnani dvou tlumicovych vlozek. Modra je to o cem tady pise OB (tu zname vsichni) a ta rezava je ta, o ktere pisu ja (videl jsem ji prvne v zivote na 411).
Obrázek

Prepoustecim ventilem se nasava olej do pistu, zitra jej rozeberu (uz to bylo..) a dam sem fotky
Obrázek
Obrázek

Pist vc. prepousteciho ventilu a pistniho koruzku
Obrázek
Obrázek

Zpet do vlozky zrzavy - musi se nalejt olej a odvzdusnit, problem je trefit mnozstvi, aby pri horni uvrati pistu olej "nestrikal" ven
Obrázek

Zpet do vlozky modry -
Obrázek
Komu se nechce, hledá důvod.
Kdo chce, hledá způsob.

Uživatelský avatar
OB
Dr. Přípraveček
Příspěvky: 3152
Registrován: 14 kvě 2004
Bydliště: skoro Praha

Re: výměna tlumičů 1303- fotonávod

Příspěvek od OB »

Ale ano, Milošáku, o tom jsem hovořil. Vezmeme to tedy z jiného konce. Co chceš vlastně udělat. Chceš tam vrátit ty staré původní tlumiče nebo chceš koupit a instalovat nové tlumiče, tedy vložky?
Co přijde dál???

Uživatelský avatar
Milosak_1
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3735
Registrován: 15 říj 2007
Bydliště: Eribov 412
Kontaktovat uživatele:

Re: výměna tlumičů 1303- fotonávod

Příspěvek od Milosak_1 »

Stare s novym pistnim krouzkem a olejem W20
Komu se nechce, hledá důvod.
Kdo chce, hledá způsob.

Uživatelský avatar
OB
Dr. Přípraveček
Příspěvky: 3152
Registrován: 14 kvě 2004
Bydliště: skoro Praha

Re: výměna tlumičů 1303- fotonávod

Příspěvek od OB »

To co chceš udělat jsem ještě nikdy nedělal. Proto se budu snažit přemýšlet selským rozumem.
1) Důležité je dobře vybrat vhodný gumový kroužek o kterém píšeš. Mohlo by se stát, že ta směs gumy bude reagovat na olej a nabobtná. Tím pádem nebude tlumič pracovat jak má a budeš to muset dělat znovu.
2) Olej, to je pro mne otázka, ale myslím si, že by bylo možné získat informace někde v rafinerii (Koramo, Paramo) v tribotechnickém oddělení, který olej je vhodný pro tlumiče.
3) Přes toto všechno se může stát, že tyto tlumiče namontuješ a budou se chovat špatně. Můžeš někde něco přehlédnout, může se do zpětného ventilu tlumiče dostat nějaká nečistota, která zůstane ve vnější trubce a podobně. Nebo těsnící kroužek nabobtná, změkne a praskne a tím tlumiče přestanou fungovat a budeš to opět dělat znovu.

4) Možnost je, že to všechno uděláš a tlumiče budou perfektně fungovat a ty budeš mít radost, že jsi zachránil originální tlumiče z prvovýroby.

Píšu to proto, zda by nebylo skutečně lepší řešit to tlumičovou vložkou. Tam je jistota a ještě v případě problému je možné je reklamovat. Zvaž to, rozhodnutí je na tobě.
Co přijde dál???

Uživatelský avatar
Lugen
kluk jeden tvrdohlavá
Příspěvky: 3375
Registrován: 04 úno 2005

Re: výměna tlumičů 1303- fotonávod

Příspěvek od Lugen »

ty oleje se dělaj přímo do tlumičů, jak sezonní, tak celoroční. Největší průs... téhle domorepase je nejistej výsledek a hlavně často rozdílný účinek tlumičů na jedný nápravě
=o) Das ist der VW dreizehnnullzwei (o=

Uživatelský avatar
OB
Dr. Přípraveček
Příspěvky: 3152
Registrován: 14 kvě 2004
Bydliště: skoro Praha

Re: výměna tlumičů 1303- fotonávod

Příspěvek od OB »

Lugen píše:ty oleje se dělaj přímo do tlumičů, jak sezonní, tak celoroční. Největší průs... téhle domorepase je nejistej výsledek a hlavně často rozdílný účinek tlumičů na jedný nápravě
Naprostý souhlas a ještě bych dodal, v případě špatného výsledku, spousta práce s dvojí instalací do vozidla.
Co přijde dál???

evinsen
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1518
Registrován: 01 pro 2010

Re: výměna tlumičů 1303- fotonávod

Příspěvek od evinsen »

dát nové vložky je pohodlné a rychlé.samozřejmě dražší.ale vložka je ve skutečnosti náhrada za opravnou sadu,která stála pár korun a obsahovala pouze tlumičový olej a těsnění.bez problémů fungují dodnes.problém bude sehnat u nás tu sadu.já jí naposledy použil před šesti lety.ale jak říkám,prasátka se už netěsní,pakny nenýtujou a tlumiče nerepasují.znám auta kde pro kulák se mění celá náprava.je to trend doby,neopravovat-měnit.je levnější vyrobit rameno z jenoho kusu se vším a ve finále dostane výrobce větší zisk při prodeji celého ramene.samotný kulák ho asi nevytrhne.a přiznejme si že tlumičová vložka co funguje dvacet let,vnímá tak že na dvacet let přijde o zákazníka na tlumiče.

Uživatelský avatar
OB
Dr. Přípraveček
Příspěvky: 3152
Registrován: 14 kvě 2004
Bydliště: skoro Praha

Re: výměna tlumičů 1303- fotonávod

Příspěvek od OB »

Správný názor, plně se s ním ztotožňuji.
Co přijde dál???

Uživatelský avatar
Milosak_1
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3735
Registrován: 15 říj 2007
Bydliště: Eribov 412
Kontaktovat uživatele:

Re: výměna tlumičů 1303- fotonávod

Příspěvek od Milosak_1 »

Ono se vam to hosi povida, kdyz na vase auta jsou porad ND nejakym skladem. Kdyz hledas na internetu ND na VW typ 4, tak je to k breku. Kdybych mel moznost koupit novou vlozku za par korun, tak to udelam - a udelal jsem to, uz jsou na ceste z USA :wink: (jeste ze tam mame toho Romana)
Obrázek

OT : A co delat, kdyz neni ani nova vlozka, ani opravna sada ?
OD: Nechat si udelat nove tlumice v HP sportingu :wink:
Komu se nechce, hledá důvod.
Kdo chce, hledá způsob.

Uživatelský avatar
OB
Dr. Přípraveček
Příspěvky: 3152
Registrován: 14 kvě 2004
Bydliště: skoro Praha

Re: výměna tlumičů 1303- fotonávod

Příspěvek od OB »

Vidíš to mne Milošáku vlastně ani nenapadlo, že bude problém s novými ND. Ani jsi to dříve nenapsal. Pokud není nic, tak bych se pustil do renovace. Jak to dělají veteránisti s ND na vozidla, která se již desítky let nevyrábějí. No prostě se pustí do repase, jak nejlépe to umí.
Co přijde dál???

Uživatelský avatar
Lugen
kluk jeden tvrdohlavá
Příspěvky: 3375
Registrován: 04 úno 2005

Re: výměna tlumičů 1303- fotonávod

Příspěvek od Lugen »

Milošáku, tak ty už jsi si nechával dělat jednu profi repasi ne?
=o) Das ist der VW dreizehnnullzwei (o=

Odpovědět