Směrovky, mávačky

často kladené otázky a návody: "Jak seřídit předstih", "Jak se dělá...", "Kde seženu..."
Odpovědět
Rapiďák
Příspěvky: 41
Registrován: 19 črc 2010

Směrovky, mávačky

Příspěvek od Rapiďák »

Zdravím lidi všimnul jsem si že někteří brouci mají výklopné směrovky. A vzhledem k tomu že výklopné směrovky jsou moje hobby tak mě dost zajímá (mám již rozsáhlou sbírku) jaké tam správně patří, jestli je víc možností opod. Můžete sem hodit nějaké fotky?
Předem dkuji za ochotu :wink:
[img][IMG]http://a.yfrog.com/img840/9985/image003o.th.jpg[/img][/img]

Uživatelský avatar
Petr914
strážce Porsche a krásných žen
Příspěvky: 5507
Registrován: 26 říj 2005
Bydliště: West

Re: Směrovky

Příspěvek od Petr914 »

...vítej na fóru rapiďáku...

...hele mávačkama se přestalo mávat s prvníma malooknama...tzn. dědek malookno a myslim,že naposledy se používaly u ročníku 58...

...čili mává všechno až do roku 1958...
You can't win 'em all...

Uživatelský avatar
Leer
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1668
Registrován: 03 led 2003
Bydliště: v březnu je nejkrásnější Vídeň

Re: Směrovky

Příspěvek od Leer »

...druhů je spousta liší se tvarem a uchycením skla a taky krycího plechu, rozdíl je i mezi mávačkama na cabrio a limuzínu.... nejlépe členit podle teilenummer který končí písmenkem A-F (nebo G teď nevím přesně) A je nejstarší...
Veteran car club Česká lípa - www.vcc-ceskalipa.cz

Rapiďák
Příspěvky: 41
Registrován: 19 črc 2010

Re: Směrovky

Příspěvek od Rapiďák »

Díky za odpovědi. Tím rokem 1958 je to podobné u všech značek. Všichni přešli z mávání na blikání kvůli bezpečnosti. Foto by nebylo nejlépe tak aby byl vidět mechanismus?
Za ochotu se můžete mrknout na část mé sbírky tady: http://www.stream.cz/video/422460-vyklopne-smerniky" onclick="window.open(this.href);return false; :wink:

Uživatelský avatar
buca6
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 431
Registrován: 25 kvě 2009
Bydliště: Ostrava

Re: Směrovky

Příspěvek od buca6 »

If you want to win employ the fin

Rapiďák
Příspěvky: 41
Registrován: 19 črc 2010

Re: Směrovky

Příspěvek od Rapiďák »

Díky za odkaz na foto. Víte která firma je vyráběla? Musím se přiznat že jsem ji nikdy neviděl :oops: ono to bylo hlavně tím že jsem dosud neměl tušení že brouci měly výklopné směrovky, ale už mám foto takže se pustím do hledání. Nebo máte někdo navíc jeden kousek? Koupím nebo vyměním za jiné ( pár za 1ks) :wink:

Uživatelský avatar
soe2
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3440
Registrován: 16 kvě 2005
Bydliště: ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Směrovky

Příspěvek od soe2 »

no ty koky...hustá zbírečka...a když už tu pindám...napadl mě jeden čistě hypotetický dotaz...měly staré káry výstražné blinkry??aspoň některé??a jak to vypadalo??otvíraly se současně vyklápěčky na obou stranách?? :idea:
s chrobákom nikdy nezostárňeš.....
Ferda projel - Lotyšsko,Litvu,Polsko,Německo,Slovensko, Rakousko,Slovinsko a Chorvatsko
2vw Mekky (Grossglockner a Wolfsburg) splněny

Andy
aircooled cheerleader
Příspěvky: 3583
Registrován: 12 kvě 2004

Re: Směrovky

Příspěvek od Andy »

Vyrabela to firma SWF, a brouci mavacky jsou vyhledavane a drahe
Rapiďák píše:Díky za odkaz na foto. Víte která firma je vyráběla? Musím se přiznat že jsem ji nikdy neviděl :oops: ono to bylo hlavně tím že jsem dosud neměl tušení že brouci měly výklopné směrovky, ale už mám foto takže se pustím do hledání. Nebo máte někdo navíc jeden kousek? Koupím nebo vyměním za jiné ( pár za 1ks) :wink:
Přílohy
IMG_2403.jpg

Rapiďák
Příspěvky: 41
Registrován: 19 črc 2010

Re: Směrovky

Příspěvek od Rapiďák »

no ty koky...hustá zbírečka...a když už tu pindám...napadl mě jeden čistě hypotetický dotaz...měly staré káry výstražné blinkry??aspoň některé??a jak to vypadalo??otvíraly se současně vyklápěčky na obou stranách?? :idea:
Né neměly. Vždy svítila jen jedna.
Vyrabela to firma SWF, a brouci mavacky jsou vyhledavane a drahe
Dík za info, můžeš blíže specifikovat slovo "drahé"? Každý má ty hodnoty někde jinde a mě docela zajímá jak se cena pohybuje na trhu.

Uživatelský avatar
martin_100
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 2560
Registrován: 01 srp 2007
Bydliště: Rybnice
Kontaktovat uživatele:

Re: Směrovky

Příspěvek od martin_100 »

Paráda tolik mávaček sem pokupě ještě neviděl.
Mam dotaz na funkci za provozu...
Na videu je vidět že některým "dávkuješ" elektriku aby mávaly. Jak to bylo za provozu. prostě si pustil páčkou směrovku a ona co? Ona se vysunula a svítila dokud si jí zas nevypnul a pak se složila a nebo vyskakovala jak čertík z krabičky jako to je vidět na videu?

Uživatelský avatar
beetle66
junior modtýmu a Viktor Čistič
Příspěvky: 1878
Registrován: 01 pro 2006

Re: Směrovky

Příspěvek od beetle66 »

Jenom pro upřesnění, mávačky u brouků skončily se sdruženými zadními světly, které brouk dostal od srpna roku 1960.
1966

Rapiďák
Příspěvky: 41
Registrován: 19 črc 2010

Re: Směrovky

Příspěvek od Rapiďák »

Mam dotaz na funkci za provozu...
Na videu je vidět že některým "dávkuješ" elektriku aby mávaly. Jak to bylo za provozu. prostě si pustil páčkou směrovku a ona co? Ona se vysunula a svítila dokud si jí zas nevypnul a pak se složila a nebo vyskakovala jak čertík z krabičky jako to je vidět na videu?
Směrníky se rozdělují na dva hlavní druhy výklopné a kývavé. Výklopné se při zapnutí pouze vyklopí a rozsvítí. Kývavé mají v sobě zabudovaný přerušovač a při zapnutí a vyklopení ramínka do horní polohy dojde k přerušení proudu tím ramínko spadne částečně dolů a tak furt dokola dokud jde do směrníku proud. Kývavé se použivaly jen na nákladních autech a ještě k tomu jen některých kvůli bezpečnosti ale byly tam jen krátce než byly nahrazený blinkry jak je známe dnes. Ukázka kývavého směrníku je zde: http://www.stream.cz/video/409583-kyvavy-smernik" onclick="window.open(this.href);return false;

Andy
aircooled cheerleader
Příspěvky: 3583
Registrován: 12 kvě 2004

Re: Směrovky

Příspěvek od Andy »

Vyrabela to firma SWF, a brouci mavacky jsou vyhledavane a drahe
Dík za info, můžeš blíže specifikovat slovo "drahé"? Každý má ty hodnoty někde jinde a mě docela zajímá jak se cena pohybuje na trhu.[/quote]

Myslim ze velmi dobra koupe novyho parecku se nedavno uskutecnila na nemeckem Ebay, a to za 250 eur, ale byla spis klika kupujiciho.

Uživatelský avatar
Leer
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1668
Registrován: 03 led 2003
Bydliště: v březnu je nejkrásnější Vídeň

Re: Směrovky

Příspěvek od Leer »

ano cena do 300E je celkem slušná, samozřejmě podle stavu zachovalosti :D :D niméněděají ui repliky na 6 i 12V.... :?
Veteran car club Česká lípa - www.vcc-ceskalipa.cz

Rapiďák
Příspěvky: 41
Registrován: 19 črc 2010

Re: Směrovky

Příspěvek od Rapiďák »

Tak jsem po dlouhé době sehnal jeden směrník z VW číslo 111 953 021 C viz foto. Dokáže někdo identifikovat výrobce podle vyraženého loga a ročník použití a na jaké přesně typy?
Zatím jsem ho nezkoušel ale vypadá velmi zachovale, kdyby jste chtěli video ukázku funkce dejte vědět :wink:
Přílohy
007.JPG
008.JPG

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: Směrovky

Příspěvek od Sam »

Jde o mávačky na dědky, tedy konec padesátých let. Výrobce SHO, viz logo vyržené vedle VW
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

Rapiďák
Příspěvky: 41
Registrován: 19 črc 2010

Re: Směrovky

Příspěvek od Rapiďák »

Podařilo se mi vygoooglit že tyhle se použivaly od září 1957 do srpna 1959. Podle TheSamba.com se výklopné směrníky použivaly až do srpna 1961.
Skutečně je to výrobek firmy SHO. Ví někdo co znamená přesně ta zkratka SHO?
Dále ví někdo co znamená zkratka SWF?
Od obou firem mám několik směrníků ale nedaří se nic najít z historie těchto firem. Proto bych potřeboval nejdřív rozluštit ty zkratky. Předem děkuji.

Uživatelský avatar
formico
Příspěvky: 93
Registrován: 07 lis 2010
Bydliště: Praha

Re: Směrovky

Příspěvek od formico »

Rapiďák píše:Zdravím lidi všimnul jsem si že někteří brouci mají výklopné směrovky. A vzhledem k tomu že výklopné směrovky jsou moje hobby tak mě dost zajímá (mám již rozsáhlou sbírku) jaké tam správně patří, jestli je víc možností opod. Můžete sem hodit nějaké fotky?
Předem dkuji za ochotu :wink:
[img][IMG]http://a.yfrog.com/img840/9985/image003o.th.jpg[/img][/img]
Když sbíráš, tak třeba se budou hodit odkazy:

http://www.sbazar.cz/zajda7712/detail/1 ... y-pal-6v-v" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.sbazar.cz/zajda7712/detail/1 ... den-znacky" onclick="window.open(this.href);return false;
1966/1972

Rapiďák
Příspěvky: 41
Registrován: 19 črc 2010

Re: Směrovky

Příspěvek od Rapiďák »

formico píše:Když sbíráš, tak třeba se budou hodit odkazy:
Dík za odkazy, jsou to tuctovky které jsem do sbírky získal hned mezi prvníma. Momentálně mám 71 různých typů směrníků :wink:

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: Směrovky, mávačky

Příspěvek od udeeska »

Od te doby co mas 71 ruznych ukazatelu smeru jsi urcite nabyl mnohem vice. Je mozne se podelit s publikem, specialne tech co nalezi do VW rodiny?
Vwase nocni sichta...

Odpovědět