Cesta do Dolomitov cez Grossglockner hochalpenstrasse

spolujízdy, afterpokecy, fotky a vše okolo
Odpovědět
Pat777
Příspěvky: 43
Registrován: 12 říj 2019

Cesta do Dolomitov cez Grossglockner hochalpenstrasse

Příspěvek od Pat777 »

28.6.2024
Vyrážame z Hozelca o 7:00hod. Dnešný plán je prejsť cca 600km, prespať niekde v Rakúsku (najskôr Asfinag) a zajtra pokračovať na Grossglockner. Na zajtra je zatiaľ dobrá predpoveď počasia, tak by to mohlo vyjsť.. Busík ešte nebol na Grossglockner hochalpenstrasse
logo_grossglockner.png
logo_grossglockner.png (23.77 KiB) Zobrazeno 2631 x
Hneď v Poprade nás zastavujú policajti, len dychová skúška a že si chceli poobzerať autíčko 🙂
Okolo obeda sa zastavujeme u známych v Senci. Počas lúčenia. si chlapi všímajú kvapky oleja pod busom. Paťo s istotou vraví, to nie je môj olej, ale ide to pre istotu skontrolovať. Výsledok kontroly je trochu znepokojivý. Verdikt znie - je to náš olej. Tečie asi z rozdeľovača. Tak sa ideme naobedovať a po Bratislavu to budeme sledovať a uvidíme ako sa to vyvinie.
Obed v Penzióne Pálenica v Senci je výborný. Paťo počas celého obeda rozmýšľa nad rôznymi alternatívami porúch a ich riešeniami. Po obede kuk pod auto, žiadny olej, takže pokračujeme do Bratislavy.
IMG_5648.jpg
V Bratislave skontrolovaný stav motorového vozidla, výsledok kontroly uspokojivý, všetko podoťahované. Asi to bude dobré…
IMG_5649.jpg
O 15:00hod prekračujeme slovensko-rakúske hranice a Paťo konštatuje - Vstupujeme do zóny, kde každá porucha bude drahá…Minimálne stiahnutie z diaľnice… 😮
Cesta ubieha v pohode, akurát ten olej trošku uniká. Paťo zistil, že to kvapká z benzínovej pumpy, ale len minimálne. Skonštatoval, že škoda, že to neobjavil doma, lebo že je to robota na polhodinu. Mimochodom máme so sebou aj druhú pumpu, ktorá vraj tiež trošku tečie 🥴 No tak uvidíme, či nám busík nepripraví ešte nejaké prekvapenie..

Potiahli sme to až kdesi ku Bischofshofen bez poruchy a ubytovali sme sa vo veľmi peknom kempe Wieshof. Busík dnes prešiel 704km.

29.6.2024
Dnes bude mať busík veľký deň. Čaká ho výstup na Grossglockner. Naraňajkujeme sa v kempe, je pekné slnečné ráno. Po raňajkách vyrážame.
Busík sa tmolí po bundeskách a je vzrušený z toho čo ho čaká pod najvyšším kopcom Rakúska. Grossglockner hochalpenstrasse je veľmi pekná cesta, počasie sa vydarilo, takže aj výhľady stoja za to. Cesta sa páči aj mnohým majiteľom iných všakovakých vozidiel, napr. Porsche, Lamborghini, rôzne iné športiaky, kabriolety… Je tu aj veľmi veľa motorkárov. Sme trošku sklamaní z toho, že starých áut je tu veľmi málo.
IMG_5694(2).jpg
IMG_5732(1).jpg
IMG_5719(1).jpg
IMG_5714(1).jpg
Títo všetci si v rámci možnosti užívali rýchlu jazdu. Busík bol rád, že vyšiel do najvyššieho bodu bez poruchy. Mimochodom olej už nakvapká. Tak si Paťo myslí, že mu neurobila dobre jazda v horúčavách..
IMG_5726.jpg
IMG_5773.jpg
IMG_7965.jpg
Z Grossglocknera pokračujeme ďalej do Dolomitov. Večer prichádzame do Cortiny a ubytujeme sa v kempe, v ktorom sme boli pred dvoma rokmi - Camping Dolomiti.
IMG_6085(1).jpeg
Nesvieti slnko, neprší, ale my skúšame nové gurtne značky Thule 😁
Dnes prešiel busík 209km.

30.6.2024
Na dnes sme si naplánovali ľahšiu túru na Ra Guselu. Po raňajkách teda vyrážame na Passo Giau. Nie je úplne jasno, ale počasie je uspokojivé.
IMG_5809.jpg
Ra Gusela je veľmi pekná fotogenická hora. Túra nie je náročná, na krátkom úseku je ľahká ferratka. Z Gusely schádzame k Rifugio Nuvolau, kde sa nezastavujeme, lebo je tu množstvo ľudí a pokračujeme nadol k parkovisku na Passo Giau, kde nás čaká busík.
Po túre máme namierené do Canazei, kde si chceme pohľadať kemp. Cestou prechádzame cez ďalšie sedlo Passo Fedaia, ktoré dá busíkovi trochu zabrať, časť cesty smerom nahor ťahá len na jednotke, ale zvláda to pekne. 🚕
IMG_5863.jpg
IMG_5864.jpg
Po vyškriabaní sa do sedla nasleduje kontrola stavu motorového vozidla. Olej netečie. V podstate už vôbec netečie, odkedy je chladnejšia klíma.
Cestou do Canazei míňame vodnú priehradu
IMG_5881.jpg
Paťo je úchvátený tým, že sa dá previezť po priehradnom múre. Takže čo? Takže busík sa ide previezť a pofotiť sa.
IMG_5889.jpg
Večer prichádzame do Canazei a ubytujeme sa vo veľmi peknom kempe Camping Miravalle Val di Fassa. Sme celkom hladní, takže rýchlo rozkladáme gril a pripravujeme si večeru.
IMG_5890.jpg
IMG_8189.jpg
Dnes busík prešiel 63km.

Pat777
Příspěvky: 43
Registrován: 12 říj 2019

Re: Cesta do Dolomitov cez Grossglockner hochalpenstrasse

Příspěvek od Pat777 »

1.7.2024
Prvý júlový deň a pekné upršané počasie. No čo už. Po raňajkách v kempe vyrážame smer Passo Pordoi. Chceli by sme dnes urobiť túru na Piz Boe, uvidíme ako sa to podarí alebo či nezmeníme plány kvôli počasiu.
IMG_5912.jpg
Tak došli sme na parkovisko na Passo Pordoi a rozhodli sme sa, že chvíľu počkáme v aute a uvidíme, lebo sa tu celkom pekne zbiera oblačnosť. A naozaj, o chvíľku lejak, krúpy, a rozpačité čakanie v aute. No čo robiť.. Po chvíľke celý tento cirkus ustal, tak sme si povedali, že si tu dáme kávu a dáme si ešte pár minút na rozmyslenie.
IMG_5919.jpg
IMG_5918.jpg
Po kávom osviežení sa rozhodujeme, že ideme teda na Piz Boe. Dúfame, že nás nezastihne búrka. Povedali sme si, že prinajhoršom vyjdeme len po chatu Rifugio Forcella Pordoi vo výške 2829m n.m. A tak teda stúpame voči kopcu po klasickom dolomitskom suťovisku po cik-cakovom chodníku, do sedla potrebujeme vystúpať 600 výškových metrov. Počas celej cesty do sedla je celkom fajn počasie, aj sa nám ukazujú pekné výhľady.
IMG_5924.jpg
IMG_5926.jpg
IMG_5928.jpg
IMG_5930.jpg
A posledné metre do sedla
IMG_8278.jpg
IMG_5948.jpg
IMG_8275.jpg
No tu už je úplne oblačno, ale neprší, tak pokračujeme ďalej na Piz Boe. Ďalší úsek cesty je taký ako je popisovaný na nete, pripomínajúci mesačnú krajinu. Scenéria je umocnená ponurým počasím.
IMG_5937.jpg
IMG_5947.jpg
Tu sa celý čas pohybujeme viac-menej po rovine. Pred poslednými 300 výškovými sa nám na krátku chvíľu ukazuje chata na vrchole Piz Boe
IMG_5939.jpg
Nasledujúci výstup až po vrchol je už v hmle. Škoda, za pekného počasia tu sú určite krásne výhľady. No nie vždy vyjde počasie.
IMG_8293.jpg
IMG_8291.jpg
Sme na vrchole, na najvyššom bode Sella Rondy vo výške 3152m n.m. V chate sme my dvaja, dvaja asi Nóri a personál. Zahrieva nás Jagertee za zvukov príjemnej pohodovej hudby, za oknami čisté mlieko…, taká čarovná chvíľa. 🙂
No a neuveríte, na tejto chate visí na stene takáto fotografia
IMG_5942.jpg
IMG_5941.jpg
Naše Vysoké Tatry, náš známy vysokohorský nosič Štefan Bačkor. 🤗 Tak sa hrdo hlásime k našej krajine a našim veľhorám. Nóri sa tvária tak, ako keby o Vysokých Tatrách počuli v tomto momente prvýkrát. Asi to tak bude🤷‍♀️

Cestou nadol nás dážď predsa len neminie a tak prichádzame do Passo Pordoi celkom slušne premočení. Zvliekame zo seba mokré veci a žhavíme bufík, aby sme presušili veci. Štartujeme naspäť do kempu, kde nás už čakajú kamaráti z Tramína. Po príchode do kempu sa s nimi zvítame, posedíme, pogrilujeme, taká pohodička.. Ako bonus čistá detská energia, vysmiate deväťročné dvojičky chlapci. “Jedla si grilované marshmallows?… Nie. … To musíš ochutnať! “ Tak som ochutnala 😁

Inak bufík bežal vkuse asi od 16:00 do 2:30, kedy sme ho vypli, aby sme ráno naštartovali. Ja som medzitým intermitentne štrikovala s vecami a prekladala ich tak, aby boli akurát v zásahovej zóne prúdiaceho teplého vzduchu. Do rána bolo všetko suché. A busík naštartoval.
Dnes busík prešiel 27km.

Pat777
Příspěvky: 43
Registrován: 12 říj 2019

Re: Cesta do Dolomitov cez Grossglockner hochalpenstrasse

Příspěvek od Pat777 »

2.7.2024
Po predchadzajúcom upršanom dni sa budíme do krásneho slnečného rána. Super to vyšlo, počasie ako na objednávku, keďže dnes máme v pláne túru s kamarátom.
IMG_8297.jpg
Po raňajkách balíme a vyrážame sme Passo Sella. Po krátkej porade sa dohadujeme, že sa vyberieme na Plattkofel cez ferratu Oskara Schustera. Túru začíname vývozom zaujímavou retro dvojmiestnou kabínkovou lanovkou. Do lanovky sa naskakuje za jazdy, doslova vás tam natlačia dvaja pracovníci a v lanovke sa stojí. Zaujímavý zážitok, neviem či je ešte niekde v prevádzke takáto lanovečka.
IMG_8300.jpg
Vyvezieme sa k chate Rifugio Toni Demetz. Od chaty klesáme po šutrovisku strmo nadol až sklesáme k chate Rifugio Vicenza, kde sa zastavujeme na kávu. Po káve pokračujeme stúpaním po červenej značke, aby sme sa vyškrabali k nástupu na ferratu. Samotná ferrata je veľmi pekná členitá. Zopár nezaistených úsekov trošku precvičí koncentráciu - tu a teraz, každý krok na istotu..
FullSizeRender.jpg
FullSizeRender(1).jpg
A sme hore, Plattkofel 2964m n.m., radosť z výstupu a z nádherných kruhových výhľadov. Zaujímavý okamih, sedí tu Izraelčan, ktorý nás ponúkol fantastickým čajom. Paťo mu dáva na oplátku slovenskú horalku. 🙂 Nič kvalitnejšie so sebou nemáme. Čaj chutí fantasticky, hotová rozprávka. Taký podobný som naposledy pila pred rokmi v Turecku.
FullSizeRender(2).jpg
A teraz tie výhľady! Nádhera nádherná!
Na severe Langkofel, na východe naša obľúbená Sella Ronda, pekne vidieť Piz Boe, kde sme včera boli v hmle. Napravo od Selly sa týči najvyššia hora Dolomitov Marmolada prikrytá ľadovcom. Na juhozápade vidieť masív Rosengarten s najvyšším vrcholom Kesselkogel. Na západ od nás sa rozprestiera krásna planina Seiseralm a krásne vidieť horu Schlern s typickým zubom, ktorá je akýmsi symbolom Južného Tyrolska.
IMG_8336.jpg
IMG_8337.jpg
IMG_8338.jpg
IMG_8340.jpg
Posedíme chvíľu na vrchole a kocháme sa výhľadmi. Endorfíny bavia 🙂
Nasleduje dlhý zostup späť na Passo Sella. Rozlúčime sa s kamarátom a pokračujeme už smerom domov.
IMG_8437.jpg
Pred večerom sa ubytujeme opäť v peknom kempe Wildberg blízko San Lorenzo. Dáme sa po túre do poriadku a večer posedíme. Kemp je pekný rozľahlý, sliepočky sa tu voľne prechádzajú pomedzi karavány. Centrálna budova so sociálnym zariadením je úplne nová, fakt na úrovni.
Dnes busík prešiel 56km.

3.7.2024
Budíme sa v kempe, dáme si v kľude raňajky, dnes sa nikam neponáhľame. Dnes nás čaká cesta smerom domov. Uvidíme kam dôjdeme. Možno si nájdeme nejaký kemp v okolí Neusiedler See. V priebehu dňa kdesi zídeme z plánovanej trasy, aby sme ušetrili na mýte a dostaneme sa na cestu s parádnym stúpaním a ešte parádnejším klesaním. Busíkovi sa asi zapáčili takéto trasy. A tak sme sa neplánovane vyšplhali k lyžiarskemu stredisku Katschberg.
IMG_6080.jpg
Po poriadnom sklesaní zastavujeme na parkovisku s pekným výhľadom, aby sme schladili brzdy a dávame si obed. Po obede pokračujeme v ceste. Po chvíli vychádzame na nejakú hlavnú cestu, z ktorej odbočujeme na cestu 95, na ktorej stretávame kamarátov, ktorí akurát cestujú zo Slovenska na dovolenku do Dolomitov. 🤗
Cesta ubieha dnes akosi pomaly, prichádzajú aj dažde a nakoniec nedôjdeme až k Neusiedlerskému jazeru, ale zastavujeme na Asfinagu, kde dnes strávime noc.
Dnes busík prešiel 407km.

4.7.2024
Je to divné, ale celkom dobre sa spalo. Spať na Asfinagu je ako keby si spal rovno na ceste, hluk prechádzajúcich áut po diaľnici ti nahrádza uspávanku.
Dnes nás čaká dlhá cesta domov do Hozelca.
Po raňajkách na parkovisku teda vyrážame. Je celkom sviežo, pofukuje studený vietor.
Cestou sa zastavujeme v Senci na kávu a koláčik. A potom v Zlatých Moravciach na dobrý obed na Fáre. V oboch prípadoch je to spojené s príjemným pokecom s kamarátmi.
O siedmej večer prichádzame domov. Busík aj túto cestu zvládol na jednotku, teší sa z nových nálepiek a zážitkov. Potrebuje si trochu vydýchnuť a my môžme plánovať nejaký nový výjazd 🤗🚕
IMG_6089.jpg
IMG_6090.jpg
Dnes busík prešiel 429km.
Celkovo sme na tomto výlete precestovali 1960km.
cesta.png

Uživatelský avatar
pavel cz
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 338
Registrován: 20 črc 2017
Bydliště: Holomóc

Re: Cesta do Dolomitov cez Grossglockner hochalpenstrasse

Příspěvek od pavel cz »

Dík za parádní čtení k rannímu čaji
otevřená klecová lanovka pro dva lidi do které se naskakuje za jízdy funguje na Elbě
Přílohy
stažený soubor.jpg
stažený soubor.jpg (40.62 KiB) Zobrazeno 2424 x

Uživatelský avatar
pulenejksicht
ex beetleboy
Příspěvky: 5945
Registrován: 19 kvě 2004
Bydliště: vwšudezdejší

Re: Cesta do Dolomitov cez Grossglockner hochalpenstrasse

Příspěvek od pulenejksicht »

krasa ..chystam se busem snad za 3 tydny :wink:
jdeme frflat na flat ...

Uživatelský avatar
tarmara
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 896
Registrován: 14 zář 2013
Bydliště: Lissa an der Elbe

Re: Cesta do Dolomitov cez Grossglockner hochalpenstrasse

Příspěvek od tarmara »

Krása - my Glokáč jeli vlastně na otočku loni v srpnu po zrušení slovinského Let's Bugu. Doporučuju kouknout do archivu kamer na https://edelweissspitze.panomax.com/ - třeba se tam najdete. Nahoře na Edelweisspitze byly 29/6 ve 13:00 dvě ponorky, možná jste se minuli
VW T2b "Zoran" (1977)
Kdyby mi to stálo, jako mi to visí, koupil bych si velkostatek u nás v Lysý!

Pat777
Příspěvky: 43
Registrován: 12 říj 2019

Re: Cesta do Dolomitov cez Grossglockner hochalpenstrasse

Příspěvek od Pat777 »

Tie ponorky sme stretali dole na strane z Heiligenblutt a boli zo Svedska. Nestihli sme ich odfotit.

Uživatelský avatar
Jozef
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 911
Registrován: 22 lis 2004
Bydliště: Trnava

Re: Cesta do Dolomitov cez Grossglockner hochalpenstrasse

Příspěvek od Jozef »

Super trip, podobnú trasu som absolvoval s chrobákom.
V prvý deň v piatok som vás míňal na R1 pri Novej Bani.
Hneď ma napadlo že je to ten popradský bus.
VW 1302 cabrio 1972
VW T2 Westfalia 1976
Tatra 75, 1935
Tatra 12, 1928

Uživatelský avatar
venca101
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1588
Registrován: 19 čer 2009
Bydliště: Jižní Morava

Re: Cesta do Dolomitov cez Grossglockner hochalpenstrasse

Příspěvek od venca101 »

Výborný cestopis, početl jsem si u snídaně. Děkujeme.

Uživatelský avatar
Michal
pečené kolínko fóra flat4.org
Příspěvky: 2864
Registrován: 17 říj 2003
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Cesta do Dolomitov cez Grossglockner hochalpenstrasse

Příspěvek od Michal »

Krásně sepsaný cestopis, díky moc....Dolomity jsou úžasný...hlavně že olej přestal kapat a vše dobře dopadlo...

Šťastnou cestu při dalších výletech =D> =D> =D>

Pat777
Příspěvky: 43
Registrován: 12 říj 2019

Re: Cesta do Dolomitov cez Grossglockner hochalpenstrasse

Příspěvek od Pat777 »

Dakujeme

Odpovědět