CESTOPIS: Řecko balkánskou cestou s T2b Westy

spolujízdy, afterpokecy, fotky a vše okolo
Uživatelský avatar
Mr.Vaahaa
Der Scheibenwischermeister
Příspěvky: 4616
Registrován: 08 bře 2004
Bydliště: v busíku
Kontaktovat uživatele:

CESTOPIS: Řecko balkánskou cestou s T2b Westy

Příspěvekod Mr.Vaahaa » 30 črc 2011

...byl začátek června a v Čechách se pomalu, ale jistě, začalo kazit počasí. Zazněla jasná otázka: „Kam letos na dovolenou?“ Je dobré, že nezaznívá otázka čím, protože to je jasné – opět s naší VW T2b Westfalia. Po nekonečných debatách a pohledech do map bylo určeno opět Řecko. Nicméně jsme nechtěli tak finančně nákladnou cestu jako minulý rok. Proto severní ŘECKO – Balkánskou cestou. Plán zněl od Soluně na východ – směr Turecko. A uvidíme, jak to dopadne, a kam dojedeme.
Dost často se mě někdo ptá na otázky typu: „A to tam jako dojede?, To pojedete měsíc, se to rozsype už na hranicích, atd.“ Na tyto otázky rád a s hrdostí sobě vlastní odpovídám, že rozhodně a když bude průser, vždy se nějak vyřeší. Zde v tomto lehkém cestopisu se ukáže, jak moc jsem měl pravdu a že rodina busařská je doopravdy rodinou každým coulem.
V den odjezdu jsem si vyčítal nějaké resty na Westy, ale již se dalo jen polemizovat a remcat…bylo pozdě. Věděl jsem, že přední náprava není ve 100% stavu, motor není seřízen a potřeboval by doladit. Ono toho bylo víc, ale nějak vždy ta větší závada zastíní ty menší.
Klasika, pátek ráno a odjezd na již čtvrtou dlouhou cestu s Westfálkou. Nakládání věcí až po strop a pokec s Westy…je to asi něco jako rituál. Asi to znáte, nevíte, co bude… 4000km před sebou a víte, že autu už dávno není 20 let…
Na časté otázky: „Jak tam dojedeme?“, odpovídám: „Pokud zvládneme D1, zvládneme všechno.“ A je to tak. Nevím, jak napsat slušně, že mě tato malebná panelová „dálnice“ prostě štve. Po dojetí do Brna začal být slyšet výfuk, který se na schodech prostě uklepal. Po dojetí na hranice se Slovenskem koncovka odpadla a vnitřní příčka výfuku se uvolnila tak, že zacpávala odvod zplodin z tlumiče.
Zpět k cestě. Na hranicích se Slovenskem kupujeme měsíční dálniční známku pro Slovensko a měsíční známku pro Maďarsko. Obojí vychází asi na 22 €. Po vydatných deštích přespáváme před Budapeští na odpočívadle u dálnice. Ráno vstáváme poměrně brzy a míříme směr Srbsko. Na hranicích s touto zvláštní zemí čekáme asi 2 hodiny, během kterých do nás nabourá turecký VW golf, naštěstí jsem namontoval na busíka tažné. Westy: Golf 1:0. Westy zcela bez škrábanců a golfík s dírou v předním nárazníku. Neřešíme a vjíždíme do Srbska.

2 hodinky na Srbských hranicích za znění hudby tureckých mešit...blb co tam děla disco nás nakonec lehce nabořil...
Obrázek
Obrázek
Vjezd do Srbska
Obrázek

Srbsko nás vítá dost nečekaně bandou dětí, která dělá nájezdy na auta a pokouší se vyloudit, co se dá. Celník je odhání, leč marně. Bylo docela komické pozorovat tento sisyfovský souboj jednoho celníka s asi dvacítkou plantážníků. Najíždíme na slušnou cestu a zjišťujeme, že silnice i po válce zničené zemi jsou mnohem lepší, než u nás. Jen za Westy platíme dost peněz na mýtném (cca 60 €). Místní předpis totiž říká, že pokud máte 1,3m nad osou přední nápravy karoserii, jste náklaďák. Kamarád Honza, který jel za námi s rodinou a přívěsem za osobním autem platil vždy polovinu. Jednoznačné je zjištění, že čím více jedete na jih země, tím je krásnější. Její rozmanitost je do očí bijící a popis by vystačil na samostatnou kapitolu. Přespáváme na konci Srbska na odpočívadle za dozoru toulajících se psů a místní policie – vše bez jediného problému.
Obrázek
Jamesův kámoš
Obrázek
Ráno vjíždíme do Makedonie.
Řízení se ujala Maty, chtěla vyzkoušet jaké to je řídit dlouhou cestu...ujela asi 400km na jeden zátah...
Obrázek
Makedonská pumpička na pneušky
Obrázek
Makedonie je zvláštní už jen názvem státu. U nás Makedonie je pro místní Skopje. A Makedonie je pro Řeky částí severního Řecka. S tímto se budeme setkávat na celé naší dovolené. Průjezd státem je za několik málo eur – asi 12. Konečně naše milované Řecko!
Vše má svůj čas...
http://www.T2b.cz

Uživatelský avatar
Mr.Vaahaa
Der Scheibenwischermeister
Příspěvky: 4616
Registrován: 08 bře 2004
Bydliště: v busíku
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestopis: Řecko balkánskou cestou s T2b Westy

Příspěvekod Mr.Vaahaa » 30 črc 2011

Vjezd do Řecka je jako vjezdem do pohádky. Oproti celé cestě, kdy pršelo prakticky nonstop, se na celnici změnilo klima na jasno a parno. Nevím, jak to udělali, ale během jednoho km proběhla změna o 180 stupňů. Komunisti neuměli větru dešti poručit a Řekové to umějí. Je pravda, že tady je komunistů stále víc než dosti. Tak nakonec kdo ví jak to je?
Příjezd do Soluně je příjemný asi jen proto, že za sebou máme 1550km a vidíme moře. Zastavujeme, koupeme se a za cca hodinku odjíždíme na hledání vhodného kemp placu. Na dnešek se domlouváme na klidné, odlehlé verzi spaní. Nechceme tavernu, ani žádnou silnici v okolí…potřebujeme zregenerovat! Netrvá dlouho a rozbalujeme na zcela opuštěné pláži. Probíhá grilování a zasloužená Plzeň… jsme tu!
Několik dalších dní se pohybujeme po pobřeží směrem na východ. Objevujeme opuštěná zákoutí a užíváme si dovolené se vším, co k tomu patří. Pro Martinu jsou rájem ranní snídaně v pekárničkách, pro mě polední Frappé a pro Jamese jakýkoliv stín nebo fenka. Všichni pak holdujeme večeřím v tavernách na plážích. Více napoví fotky…
Obrázek
Dovolenou si užíval i James
Obrázek
Příjemných pláží tam je nespočítatelně...
Obrázek
Ledničku nejen že cpu na fotky, ale i používám...kupodivu i bez ledu docela udržuje teplotu...v noci jí otevřu a přes den zavírám :-)
Obrázek
Tady bylo Jamesovy sakra vedro
Obrázek
Na památky je sever poměrně chudý...to Peloponéz je jiná liga...
Obrázek
Příjemný plac na 2 dny...
Obrázek
Zde proběhla akce ring
Obrázek
Obrázek
Že by varianta bydlení pro prcky :-)
Obrázek
Klasické cesty
Obrázek
Další člen party...ovečka
Obrázek
Obrázek
Na jihu je busíků mraky, sever je jich oproštěn...za 3 týdny 3ks :-(
Obrázek
Tyto cesty náprava nevydržela :-(
Obrázek
Jen Jamesovi to bylo úplně jedno
¨Obrázek
Obrázek
Rodiště Aristotela
Obrázek
Obrázek
Pro broukofili aspoň jedna fotečka
Obrázek
Vše má svůj čas...
http://www.T2b.cz

Uživatelský avatar
Mr.Vaahaa
Der Scheibenwischermeister
Příspěvky: 4616
Registrován: 08 bře 2004
Bydliště: v busíku
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestopis: Řecko balkánskou cestou s T2b Westy

Příspěvekod Mr.Vaahaa » 30 črc 2011

Prvním větším problémem byl odchod naší nápravy do věčných lovišť. Zjištění, že brzdový pedál kope do nohy, nebyl zrovna příjemný a zjištění, že část nápravy zůstala někde na silnici, nepřidalo k optimizmu. Pro větší uklidnění jsme v tomto stavu najeli na trajekt a odjeli na ostrov Thassos, kde jsem doufal, že najdu šikovného klempíře. Doopravdy se tak stalo. Našel jsem staršího dědu, který po kontrole nápravy řekl, že to doopravdy není dobrý… Nicméně to opraví. Objednali jsme si hotelový pokoj a vydali se na shopping. Znáte to, babičkám je potřeba přivézt to mýdlo s mušlí, aby ho někam založili do skříně, a za 5 let ho dostanete k vánocům.
Je zvláštní, že jsem se na hotelu cítil jako nahatý. Ono vše zůstalo v autě a měli jsme jen peníze a kreditku. V autě má vše své místo a najednou, když ho nemáte, a není do čeho ty věci dát, tak je tam prostě necháte. Druhý den jedeme do servisu a můj úžas byl naprosto zřejmý. Původně jsem si objednal nouzovou opravu, jen abych dojel. Děda nakonec udělal renovaci celého kusu nápravy. Co mám psát? Nic. Prostě nový kus. Cena 100 € byla směšná. Jedeme dál.

Čekání na trajekt:
Obrázek
Obrázek

Odporná oprava nápravy...jak málo je mezi odborná a odporná
Obrázek
Obrázek
Fotku opravené ani nemám...asi nebyl čas :-)
Tak aspoň jednoho busíka...tady jsem si ustříknul...
Obrázek
Rád bych podotkl, že toto je patyna!!!
Obrázek

Když přišel den odjezdu, přišlo i loučení s přáteli, kteří zůstali o jednu noc déle. Důvod odjezdu byl jasný. Svatba naší dlouholeté kamarádky.
Co čert nechtěl. Po ujetých 220km se teplota motoru začala zvedat a zvedat. Zastavit. Kontrola oleje, chladící vrtule a vše OK. Necháváme motor vychladnout v odstavném pruhu a po cca 20 minutách jedeme dál. Po cca 10km to samé a navíc busík přestal táhnout. Opět kontrola, opět žádné extra zjištění. Aspoň ne na první pohled. Rozhodl jsem se pro kontrolu elektrické části motoru. Předstih byl posunutý a na kladívkách pecka velikosti kladívka. Na svíčkách byl napečen písek, který se změnil ve sklo. Všudypřítomný prach udělal na motoru své. Je to čistě důsledek našeho hledání opuštěných pláží a ježdění prakticky pouze po písečných cestách. Po seřízení, očištění a kontrole všeho, co jsem mohl na dálnici udělat, jsem se rozjel s busem k domovu. Nicméně po zjištění úbytku tlaku na oleji a slyšitelném klepání v motoru jsem zastavil a uvědomil si, že je zle.
Nastala otázka: „Co teď?“ V první řadě busíka bezpečně dostat z dálnice. Protože bylo cca 11 hodin večer, tak zakempovat a začít telefonovat. Odtah vycházel na min 25t. a potupa, že jsem nedojel, by byla ještě větší. Zavolal jsem Milošákovi a ten dal na facebook VW klubu Soluně naše souřadnice s prosbou, že máme problém.

Z této situace nemáme fotky...nějak jsem na ně neměl čas ani náladu :-)

V cca 11 hodin dopoledne se objevila T3 Cartago a prý co máme za problém (kontakt a souřadnice měli z FB). Říkal jsem, že chci motor. Tak prý OK. A teprve nyní začalo to pravé Řecko. Odvezli nás k sobě domů do dvougeneračního domu. Za cca 15 minut se vystěhovali k rodičům a předali nám 2+1. Docela jsem nestíhal, jak rychle paní domu zvládla vše uklidit, umýt a převléknout postele. Pak nás zavolala k jídlu a 3 hodiny jsme obědvali a povídali si o Řecku. Pak přišlo na řadu několik telefonů a shánění motoru. Nicméně jen pár telefonů. Bylo potřeba si večer odpočinout a tak se jelo na menší párty k jejich přátelům. Koupil se karton piv a začal příjemný meeting ve VW garáži někde 40km od jejich domu. Cca ve 2 ráno jsme přijeli „domů“ a popřáli si dobrou noc. Ráno klasická snídaně na cca 2 hodinky a pomalu přípravy na oběd… Večer opět několik telefonů a opět výlet, tentokrát do termálních lázní Loutraki. Tak to šlo 3 dny. Nic se nedělo a stále jsme jen slyšeli CHALARA (pohoda). Nakonec přijel jeden busař a přivezl polomotor. Po cca 6 hodinách vyndávání a nandávání motorů jsme zjistili, že tudy cesta nepovede. Sjeli jsme nespočet vrakovišť a našli hasičskou stříkačku se 160mh. Po cca 3 hodinách jsem ji rozebral, předělal na busí motor a tradá na Prahu. Za veškerou pomoc si neřekli jediné euro, nesměli jsme jim koupit jedinou věc…jejich pomoc byla naprosto ryzí a čistá. Za to jim velice děkujeme a na Řecko i díky této příhodě rozhodně nezapomeneme.

Busík po odtahu u našich nových přátel
Obrázek
Vyndaný motor:
Obrázek
Spodní patro je naše
Obrázek
Kolega z FB
Obrázek
A pár momentek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Pořádný palivo
Obrázek
Obrázek
Pán domu mi osobně namontoval toto!!! Dojel pro Redbull na mopedu do kavárny a už jel...nůžky, vypít, 10 stranová...prý to u nich má každý pořádný motor
Obrázek
Až někdo budete tvrdit, jak se středí spojka...jde to i takhle
Obrázek
Nakonec se koupila hasičská stříkačka...
Obrázek
Obrázek
Tak co pojedeš?
Obrázek
Jestli ne!!!
Obrázek
Ve dvě ráno?
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Po projížďce...
Obrázek

A těmto lidem patří největší dík!!!
Obrázek
Fotka když nás jeli doprovodit na výpadovku
Obrázek

Konečně doma
Obrázek

Na jeden zátah jsme pak ujeli 900, druhý den 500km a byli jsme doma.
Nyní se Westy na nějakou dobu odmlčí…jelikož překonala na našich výpravách 40 000km, tak jí za to dáme odměnu…
O tom, ale jindy a jinde…
Vašek, Maty a James

PS: jedno speciální poděkování
http://www.youtube.com/watch?v=JveOpeHitqs
díky pane!!!
Vše má svůj čas...
http://www.T2b.cz

Uživatelský avatar
Rychnak
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 530
Registrován: 11 kvě 2010
Bydliště: Brno

Re: Cestopis: Řecko balkánskou cestou s T2b Westy

Příspěvekod Rychnak » 30 črc 2011

Tak to je paráda:-) Zrovna letos se s busem chystám do obdobných zemí v září :-) Brácha tam teď je s T2 i T3 a s 15 kolama na střeše...příběh s nápravou...i s motorem... peklo :mrgreen: a Řekové jsou borci \:D/

Uživatelský avatar
SO 545
vw pozitiv
Příspěvky: 4227
Registrován: 27 říj 2004
Bydliště: vych.slovensko-Sobrance
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestopis: Řecko balkánskou cestou s T2b Westy

Příspěvekod SO 545 » 30 črc 2011

Pekne dobre sa to cita hlavne ked clovek lezi mesiac na gauci.

Vsetko je o ludoch , niekde treba smeknut klobuk az na zem.
SYSTEM CONTROL
www.vwolkers.com Mrtvy muž

Uživatelský avatar
firestorm69
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1082
Registrován: 21 bře 2009
Bydliště: Bratislava

Re: Cestopis: Řecko balkánskou cestou s T2b Westy

Příspěvekod firestorm69 » 30 črc 2011

Príma čítanie a fotky. Napriek patáliám vďaka dobrým luďom aj dobrý koniec... Ale hlavne ten "červený býk vám dal krííídla" :mrgreen:
carpe diem

Uživatelský avatar
Jozef
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 717
Registrován: 22 lis 2004
Bydliště: Trnava

Re: Cestopis: Řecko balkánskou cestou s T2b Westy

Příspěvekod Jozef » 30 črc 2011

Zdar,
ako som čítal tento príbeh hneď sa mi spotily nohy...na toto nemám odvahu. Hlavne že to dobre skončilo. :wink:
Ale zážitok na celý život.
VW 1302 cabrio 1972
VW T2 Westfalia 1976

Uživatelský avatar
sSATYRr
MODRA owner
Příspěvky: 3639
Registrován: 11 úno 2005
Bydliště: v rodinném prostředí

Re: Cestopis: Řecko balkánskou cestou s T2b Westy

Příspěvekod sSATYRr » 30 črc 2011

Výborný, Václavave! Opravdu to byl jen písek? Vždyť těchto aut tam muselo jezdit mraky..
Der Himmel ist blau, die Erde ist weiß

Uživatelský avatar
BUTCH bus
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1248
Registrován: 16 čer 2009
Bydliště: Praha

Re: Cestopis: Řecko balkánskou cestou s T2b Westy

Příspěvekod BUTCH bus » 31 črc 2011

Vítejte doma. My to naštěstí tak dramatické neměli.
OndraS

Uživatelský avatar
Mr.Vaahaa
Der Scheibenwischermeister
Příspěvky: 4616
Registrován: 08 bře 2004
Bydliště: v busíku
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestopis: Řecko balkánskou cestou s T2b Westy

Příspěvekod Mr.Vaahaa » 31 črc 2011

sSATYRr píše:Výborný, Václavave! Opravdu to byl jen písek? Vždyť těchto aut tam muselo jezdit mraky..Až to rozeberu, tak poreferuju...
Zatím jen snad...jen jezděte...nebojte se...najezdili jsme 4200km a to najezdíte tak jako tak okolo baráku...tady je to jen o pocitu, že jste dál...
A porucha typu náprava je moje vlastní blbost...nová je už opískovaná a čeká na vyvaření..
a motor...vím co jsem zanedbal a chtěl udělat hned po minulém řecku, ale nestihl to...

Byl to zážitek lepší než dovolená bez poruchy...sice trochu na nervy, ale luxus...
Vše má svůj čas...
http://www.T2b.cz

Uživatelský avatar
Jan
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1856
Registrován: 11 úno 2008
Bydliště: Červené Pečky
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestopis: Řecko balkánskou cestou s T2b Westy

Příspěvekod Jan » 31 črc 2011

Parádní dovolená s nádechem dobrodružství. Závidim. =D>
Nejkrásnější pohled na svět je od volantu VW ...

VW Brouk Kolín
VW Brouk 1303 "Čert" (1975)

Uživatelský avatar
pulenejksicht
ex beetleboy
Příspěvky: 3897
Registrován: 19 kvě 2004
Bydliště: vwšudezdejší

Re: Cestopis: Řecko balkánskou cestou s T2b Westy

Příspěvekod pulenejksicht » 31 črc 2011

zrovinka jsem přifrčál z dolomit a rád si počet o vašem dobrodružství se vším všady :) .. hlavně , že to dobře dopadlo .. :!: to k cestování se strojem ze zašlých časů prostě patří ..
mě se naštěstí nic nepřihodilo a norka fachála jak nová i když má do ní daleko .. základ bude asi mít slušnou představu o stavu auta, vyrážet pokud možno se základníma věcma v cajku ,ale hlavně se nebát a vyrazit :!:
smotanej motor je samo jinej problém za domácím komínem nebo na druhým konci evropy ..ale vzhledem ke "zvyšující " se "kvalitě" nových vozů by "opatrný" člověk radši jezdil jen na nákupy do hypermarketu :wink:
kdo se bojí ..nikam nejede ..a o hodně přichází .. o čem jiným by měl bus být :?: ..gratulace k nalítaným kilákům i přes částečný neřešámo štajl :wink: ..
doufám , že neplánuješ kompletní renovaci nebo máš backup bus na těch hodně pátků co to zabere ..to bys nevydržel nejezdit :lol:
jdeme frflat na flat ...

Uživatelský avatar
venca101
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 907
Registrován: 19 čer 2009
Bydliště: Jižní Morava

Re: Cestopis: Řecko balkánskou cestou s T2b Westy

Příspěvekod venca101 » 01 srp 2011

Parádní příběh! dík, že sis dal práci a podělil se i s ostatníma o zážitky z cesty...

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 18962
Registrován: 02 led 2003

Re: Cestopis: Řecko balkánskou cestou s T2b Westy

Příspěvekod Pětišroub » 01 srp 2011

taky smekám, já bych to vzdal už den před odjezdem :-D
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
Vlastixs
Příspěvky: 213
Registrován: 08 pro 2006
Bydliště: Kroměříž
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestopis: Řecko balkánskou cestou s T2b Westy

Příspěvekod Vlastixs » 03 srp 2011

být více takých cestopisů, tak sedím u flatu téměř celý dny :) ... ale teď mi nezbývá nic jinýho, než jej číst pořád dokola :D
V

Uživatelský avatar
OB
Dr. Přípraveček
Příspěvky: 2370
Registrován: 14 kvě 2004
Bydliště: skoro Praha

Re: Cestopis: Řecko balkánskou cestou s T2b Westy

Příspěvekod OB » 04 srp 2011

Je vidět, že blázni žijou po celým světě. Moc pěkný příběh s dobrým koncem a ještě lepším pocitem, že všude žijí lidé, kteří neváhají pomoci cizím.
Super =D>
Co přijde dál???

Uživatelský avatar
Milosak_1
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3490
Registrován: 15 říj 2007
Bydliště: Eribov 412
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestopis: Řecko balkánskou cestou s T2b Westy

Příspěvekod Milosak_1 » 04 srp 2011

Ja to vcera vecer slysel zive... a je toho o hodne vic nez Vasek pise, nechte si to nekdy od nej vypravet :wink:
Komu se nechce, hledá důvod.
Kdo chce, hledá způsob.

Uživatelský avatar
BUTCH bus
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1248
Registrován: 16 čer 2009
Bydliště: Praha

Re: Cestopis: Řecko balkánskou cestou s T2b Westy

Příspěvekod BUTCH bus » 04 srp 2011

No možná by bylo lepší kdyby se Vašek rozepsal, páč vyprávět to stokrát asi chtít nebude. :)
OndraS

Uživatelský avatar
sSATYRr
MODRA owner
Příspěvky: 3639
Registrován: 11 úno 2005
Bydliště: v rodinném prostředí

Re: Cestopis: Řecko balkánskou cestou s T2b Westy

Příspěvekod sSATYRr » 04 srp 2011

Milosak_1 píše:Ja to vcera vecer slysel zive... a je toho o hodne vic nez Vasek pise, nechte si to nekdy od nej vypravet :wink:


Rád bych Václava pozval na besedu se zemědelci v našem družstvu jako odměnu za letošní masivní dožíňkovou kampaň. Již jsme zde měli paní Jiřinu Bohdalovou a pana Zdeňka Škromacha, oba byli odměněni potleskem a konví čerstvě nadojeného mléka i tuctem vajec. Prosím jen o upřesnění termínu, je třeba připravit sál po hasičském plese a zajistit, aby se termín nekryl s krajským přeborem ve strip pokeru. Těšíme se na tebe, Václave! Čest.

(radeji at to sepise :wink: )
Der Himmel ist blau, die Erde ist weiß

Uživatelský avatar
Bonvi
Příspěvky: 70
Registrován: 30 dub 2007
Bydliště: Luhačovice

Re: Cestopis: Řecko balkánskou cestou s T2b Westy

Příspěvekod Bonvi » 04 srp 2011

Nádhera! =D>
PS:Tak to mám asi také pořádný motor, když tam mám plechovku od Red Bullu. :lol:


Zpět na “VW akce, srazy, výlety, cestopisy..”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti