Bruno 1973

renovace, generální opravy, stavby i přestavby krok za krokem
Odpovědět
Uživatelský avatar
mhepp
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 291
Registrován: 25 zář 2007
Bydliště: Předklášteří / Brno

Re: Bruno 1973

Příspěvek od mhepp »

Nemáš náhodou špatnou barvu toho vodiče k zapalovači?

Pokud vím, tak VW dávalo na + vždy černou barvu (a hnědou na kostru)...

Jinak Tvá poznámka k rychospojkám je zcela správná -- ten, kdo je vymyslel by měl trpět. A dlouho.
----~~~~====>>>> Jsem jen motolama <<<<====~~~~----
Myslíte si, že jste chytřejší než předchozí generace? Před padesáti lety uváděla příručka k automobilu návod na seřízení ventilů. Ta současná varuje majitele vozu, aby nevypili obsah autobaterie...

Uživatelský avatar
lišák
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5286
Registrován: 08 bře 2003
Bydliště: ResselStadt
Kontaktovat uživatele:

Bruno 1973 - elektroinstalace

Příspěvek od lišák »

mhepp píše:Nemáš náhodou špatnou barvu toho vodiče k zapalovači?
Pokud vím, tak VW dávalo na + vždy černou barvu (a hnědou na kostru)....
Bohužel na žádném šémátku které mám k dispozici jsem zapojení zapalovače nenašel a tak jsem to střihnul od oka. Po Tvé připomínce jsem zkoušel najít na netu obrázky a asi máš pravdu, černá převažuje i když červený přívod jsem taky na pár fotkách viděl. Buď jak buď je to už předělaný, už i proto, že ten červený drát byl zbytečně předimenzovaný.
Obrázek
Každý celek se skládá z detailů.

Uživatelský avatar
Lugen
kluk jeden tvrdohlavá
Příspěvky: 3375
Registrován: 04 úno 2005

Re: Bruno 1973

Příspěvek od Lugen »

hnedy zem, cervena nebo cerna / dle toho jestli jde pres spinacku. Nebo-li je nebo neni pod proudem, pokud je otoceno klickem.
=o) Das ist der VW dreizehnnullzwei (o=

Uživatelský avatar
lišák
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5286
Registrován: 08 bře 2003
Bydliště: ResselStadt
Kontaktovat uživatele:

Re: Bruno 1973

Příspěvek od lišák »

Lugen píše:hnedy zem, cervena nebo cerna / dle toho jestli jde pres spinacku. Nebo-li je nebo neni pod proudem, pokud je otoceno klickem.
Rozumím správně, je-li ostrá při vypnutém klíčku tak červená ?
Každý celek se skládá z detailů.

evinsen
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1518
Registrován: 01 pro 2010

Re: Bruno 1973

Příspěvek od evinsen »

červená označení 30 je pod stálým proudem,černá 15 po zapnutí klíčku,hnědá 31 mínus. další přidružené barvy určují kde a odkud je drát veden. mezinárodní značení Bosch. na zapalovač vede červená s bílým pruhem průměr 2mm a hnědá 2mm. pokud je s osvětlením šedo modrá 1,5mm. pokud je na serii i rádio průměr hnědé i červené je 2,5mm

Uživatelský avatar
lišák
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5286
Registrován: 08 bře 2003
Bydliště: ResselStadt
Kontaktovat uživatele:

Bruno 1973 - elektroinstalace

Příspěvek od lišák »

Budu tedy muset opatřit sobě něco korektních vodičů abych to měl úplně správně a zatím si připravím zapojení přepínače ventilátoru.
Obrázek
No a taky autorádia.
Obrázek
Sice jsme ho tam původně měli, ale domnívám se, že do 1303 by mělo být správně poněkud jiné, protože tohle tak nějak nepřirozeně vystupuje z palubky.
Obrázek
Chrapláček je ale 100% originál.
Obrázek
Každý celek se skládá z detailů.

Uživatelský avatar
anthAn
Příspěvky: 12
Registrován: 20 čer 2011

Re: Bruno 1973

Příspěvek od anthAn »

evinsen píše:červená označení 30 je pod stálým proudem,černá 15 po zapnutí klíčku,hnědá 31 mínus. další přidružené barvy určují kde a odkud je drát veden. mezinárodní značení Bosch. na zapalovač vede červená s bílým pruhem průměr 2mm a hnědá 2mm. pokud je s osvětlením šedo modrá 1,5mm. pokud je na serii i rádio průměr hnědé i červené je 2,5mm
Průměr nebo průřez?

Uživatelský avatar
lišák
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5286
Registrován: 08 bře 2003
Bydliště: ResselStadt
Kontaktovat uživatele:

Re: Bruno 1973

Příspěvek od lišák »

Průřez v mm2, to je to o co se jedná :D .
http://www.autopress.cz/?page=177.reklo ... jne-vodice
Každý celek se skládá z detailů.

Uživatelský avatar
SO 545
vw pozitiv
Příspěvky: 4893
Registrován: 27 říj 2004
Bydliště: vych.slovensko-Sobrance
Kontaktovat uživatele:

Re: Bruno 1973

Příspěvek od SO 545 »

ludia si to v pohode mylia...
SYSTEM CONTROL
http://www.vwolkers.com" onclick="window.open(this.href);return false; Mrtvy muž

evinsen
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1518
Registrován: 01 pro 2010

Re: Bruno 1973

Příspěvek od evinsen »

ne je to průměr i s izolací. v každém schématu je psán,takže stačí vzít šupleru a porovnat s origo drátama.v letech kdy se vyráběl brouk byla tloušťka izolace 1mm u všech průměrů

Uživatelský avatar
lišák
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5286
Registrován: 08 bře 2003
Bydliště: ResselStadt
Kontaktovat uživatele:

Re: Bruno 1973

Příspěvek od lišák »

Protože nám kulový na práci tak jsem vzal posuvku a měřil originál dráty. První hodnota je opsaná z šémátka, druhá je vnější průměr a poslední průměr jádra vodiče. Berte to s rezervou, plus mínus nějaká desetina.
0,5 - 2 - 0,8
1,5 - 2,4 - 1,3
2,5 - 2,8 - 1,5
6 - 4,7 - 3,3
25 - 8,6 - 6
Každý celek se skládá z detailů.

Uživatelský avatar
jirka2030
Příspěvky: 129
Registrován: 17 kvě 2009

Re: Bruno 1973

Příspěvek od jirka2030 »

Dovolím si jednu tabulku( podle toho jak vypadá je snad dobově korektní :roll: ?)
Obrázek

rochuss
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 594
Registrován: 03 lis 2012

Re: Bruno 1973

Příspěvek od rochuss »

Tak to je moc pěkná tabulka a je to pro drát anebo lankové vodiče?Myslím,že se to bude trochu lišit.

Uživatelský avatar
Suky
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 734
Registrován: 25 led 2008
Bydliště: Most

Re: Bruno 1973

Příspěvek od Suky »

Lišáku ukažte kastli jak se vyvařuje :D
jak říká Hydraulik,já jsem jen Béčko

Uživatelský avatar
Romulus
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 297
Registrován: 15 zář 2006
Bydliště: Praha 5
Kontaktovat uživatele:

Re: Bruno 1973

Příspěvek od Romulus »

evinsen píše:ne je to průměr i s izolací. v každém schématu je psán,takže stačí vzít šupleru a porovnat s origo drátama.v letech kdy se vyráběl brouk byla tloušťka izolace 1mm u všech průměrů
V broučích schématech je v 99% uveden průřez a nikoliv průměr (Já jsem se osobeně v žádném schématu s průměrem drátu nikdy nesetkal, vždy se uvádí průřez.). Proudová zatížitelnost vodiče je vždy dána průřezem. Průměrem se u lícny moc řídit nelze, jelikož záleží na typu lícny (počet a průměr jednotlivých drátků).
Brouk je nejlepší kamarád... nikdy ti do ničeho nekecá :-D
romand.cz

Uživatelský avatar
lišák
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5286
Registrován: 08 bře 2003
Bydliště: ResselStadt
Kontaktovat uživatele:

Bruno 1973 - elektroinstalace

Příspěvek od lišák »

Suky píše:Lišáku ukažte kastli jak se vyvařuje :D
No ono se čeká až dílna zapadne sněhem, za pěkného počasí je prý škoda času se v tom vrtat. Poslední fotku mám z května a od té doby se nic nezměnilo.
Obrázek

----

Tak ono není marný si elektroinstalaci připravovat rozloženou na stole, ale něco je lepší poměřovat v reálu. Proto jsem si přinesl domů palubku a udělal si trenažér na kterém to můžu doladit. Na zkušebně nasazeném radiu je vidět, že to prostě není ono. Copak z levé strany to ještě jde,
Obrázek
ale zprava to prostě neladí jak bych si představoval.
Obrázek
Obrázek
Našel jsem, že pro rádia do 1303 se vyrábí takovýto rámeček.
Obrázek
Obrázek
Ale taky existuje rádio, které má příslušný rámeček a to by se mě líbilo víc, ale možná by stačilo sehnat jenom ten rámeček a to naše do něj napasovat.
Obrázek
Zda bude nebo nebude namontován otáčkoměr zatím nevím, ale pokud bych ho někam dával, tak ho umístím jako Andy nalevo od kapličky a proto bude potřeba pro všechny případy natáhnout preventivně dráty. No a málem bych zapomenul na hodiny.
Obrázek
Obrázek
Podsvícení jsem přifařil na výstup spínače světel a dál to půjde na svorkovnici otáčkoměru.
Obrázek
Taky jsem trošinku zapracoval na připojení baterie. Ukostření vypadalo původně takto.
Obrázek
Kdyby někoho zajímalo proč jsem tak rád používal Bref tak takto ten samý kousek vypadá po jeho aplikaci.
Obrázek
Plusový kabel napadený kutilem obecným.
Obrázek
Pro uvedení do původního stavu jsem potřeboval svorku a protože jsem ji v české kotlině nesehnal tak nebylo vyhnutí a koupil kabel za mořem. Poštovné sice bylo 4x dražší než obsah balíčku, ale když to rozpočítám na pár dalších drobností které jsem s tím koupil tak je to v pohodě.
Obrázek
Z toho koupeného kabelu použiji pouze svorku, náš původní kabel je v lepším stavu, jenom jsem pro jistotu sundal oko. A udělal jsem dobře když vidím jaká je uvnitř oxidace.
Obrázek
Koupil jsem novou průchodku a chvíli marně přemýšlel jak ji asi navléknu když je v ní otvor 3mm a kabel má skoro 9mm na průměru. Říkám si, svatba stála peníze, jít tam musí mladá paní. Po aplikaci lubrikantu jsem trošku přitlačil a je tam.
Obrázek
Při čištění původního oka jsem bohužel zjistil, že je vyhřáté a místy vyžrané. V tomto případě jsem nešel proti proudu času, ale použil nové bytelnější a pro jistotu ho i proletoval. Protože takto silný kabel při letování odvádí hodně tepla a já nechtěl poškodit izolaci, tak jsem ho obalil mokrým hadrem.
Obrázek
Dopadlo to výborně.
Obrázek
Původně to sice nebylo, ale protože se jedná o poměrně kritické místo tak jsem použil i kousek smršťovací bužírky.
Obrázek
Proletování svorky je ještě obtížnější, ale ne tak jako nacpat do ní dva kabely vedle sebe.
Obrázek
Ani to nevypadá že se v tom někdo vrtal.
Obrázek
A to je dneska všechno.
Naposledy upravil(a) lišák dne 24 lis 2014, celkem upraveno 1 x.
Každý celek se skládá z detailů.

Andy
aircooled cheerleader
Příspěvky: 3583
Registrován: 12 kvě 2004

Re: Bruno 1973

Příspěvek od Andy »

lišák píše:Zda bude nebo nebude namontován otáčkoměr zatím nevím, ale pokud bych ho někam dával, tak ho umístím jako Andy nalevo od kapličky a proto bude potřeba pro všechny případy natáhnout preventivně dráty
To ze se po mne vopicis beru jako pochvalu :) az na to ze jsem do palubky nenavrtal diru ale prilepyl oboustrankou, tak prosim te kdyz uz se teda vopicis tak to taky tak udelej, ne jako u chudaka Evzena #-o
lišák píše:Pro uvedení do původního stavu jsem potřeboval svorku a protože jsem ji v české kotlině nesehnal tak nebylo vyhnutí a koupil kabel za mořem.

Pred asi tremi lety jsem tu nabizel nekolik komplet nosovych plusovych kabelu, nikdo to nechtel, tak sli zpatky do krabice...... Stoji taky za povsimnuti ze s tou buzirkou nemas pravdu, ona tam ma byt :wink:
IMG_3140.JPG
IMG_3140.JPG (225.66 KiB) Zobrazeno 4801 x
IMG_3148.JPG
IMG_3148.JPG (207.32 KiB) Zobrazeno 4801 x
IMG_3147.JPG
IMG_3147.JPG (114.23 KiB) Zobrazeno 4801 x

Uživatelský avatar
lišák
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5286
Registrován: 08 bře 2003
Bydliště: ResselStadt
Kontaktovat uživatele:

Bruno 1973 - elektroinstalace

Příspěvek od lišák »

Andy píše:... az na to ze jsem do palubky nenavrtal diru ale prilepyl oboustrankou...
A kudyma jsi táhl dráty?
Andy píše:Pred asi tremi lety jsem tu nabizel nekolik komplet nosovych plusovych kabelu, nikdo to nechtel, tak sli zpatky do krabice...... Stoji taky za povsimnuti ze s tou buzirkou nemas pravdu, ona tam ma byt :wink:
Takový krásný kabely by bylo věčná škoda pitvat a předělávat na provedení které máme my. S tou bužírkou je to zajímavé, měl jsem v ruce už čtyři kabely z 1303 a na žádném nebyla. A ta návlečka přímo u svorky byla u Evžena, ale koukal jsem na Oubího Goáska a ten ji taky nemá. U nebrouků už asi šetřili.
Obrázek

---

Přípojku na otáčkoměr jsem nakonec vyřešil takto.
Obrázek
Drátů přibývá a tak abych v tom neměl šachy.
Obrázek
Přidám do svazku i vedení k repráčku chrapláčku.
Obrázek
Každý celek se skládá z detailů.

Andy
aircooled cheerleader
Příspěvky: 3583
Registrován: 12 kvě 2004

Re: Bruno 1973 - elektroinstalace

Příspěvek od Andy »

lišák píše:A kudyma jsi táhl dráty?
Jednoduse: za palubku jsem strcil drat na ktery jsem namotal potrebny kabely a protahnul to cely dolu k noham ridice a pouze kabel k civce sel podel prahu u ridice do motorovyho prostoru. Ten kousek svazku z otackomeru jsem dal do cerne buzirky takze to na palubce neni moc videt. Foto nemam, pardon milostiva :roll:

Uživatelský avatar
lišák
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5286
Registrován: 08 bře 2003
Bydliště: ResselStadt
Kontaktovat uživatele:

Bruno 1973 - výfuk

Příspěvek od lišák »

Na elektroinstalaci v podstatě pořád čistím konektory a tak se trošku vrátím zpátky k výfuku. Aby Bruno nežárlil na Evžena který má koncovky TDE tak jsem se rozhodl mu taky takové pořídit. Musím říct, že jsem s tím neměl tak dlouho otálet, protože ty pravé "hořické" trubičky už nejsou k mání. Pan Theo Decker po 42 letech předal výrobu a distribuci a užívá si důchodu. A co si budeme povídat, když dva dělají totéž, není to totéž. Pokud by někomu byl název firmy povědomý tak podobnost není náhodná, ale jedná se přesně o tu firmu, která nám poslala vypínací páku spojkového ložiska která vypadala úplně jinak než na fotce a byla dobrá k hození do pole.
Obrázek
Aby bylo s čím porovnávat tak nejdříve originál TDE. Povrch krásně vyleštěný a každá koncovka v nohavici aby nedošlo k poškrábání.
Obrázek
Nebudu bazírovat na tom, že čistota svárů uvnitř není jako dříve, ale i na první pohled z dálky je vidět, že finální povrchová úprava má daleko do leštění. A když není leštěno tak je zbytečné koncovky dávat do nohaviček.
Obrázek
A v detailu jsou vidět i drobné rejpance jak se koncovky strčené do jednoho pytlíku o sebe tloukly #-o .
Obrázek
Prostě přátelé další typiše DODO kousek.
Každý celek se skládá z detailů.

Odpovědět