Wendax WL1200 1949

Pro všechna vozidla a zařízení s libovolným počtem kol, poháněná vzduchem chlazeným motorem VW a Porsche.
Odpovědět
Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Wendax WL1200 1949

Příspěvek od yahoďák »

Obrázek
Za auty prodávanými pod značkou Wendax stojí hamburský výrobce drezín a lehkých drážních vozidel Draisinenbau Dr. Alpers. V poválečných časech hledala náhradní výrobní program a krom výroby nábytku z ocelových trubek to zkusila i s automobily prodávanými prostřednictvím Wendax Fahrzeugbau Gmbh.
Známé jsou především malé osobními vozy s předním pohonem, jejichž pohon zajišťovaly dvoudobé dvouválce od výrobce Ilo. První model byl objemu 498, pozdější poháměný motorem 746ccm nesl název WS750:
Obrázek
Vůz měl sice poměrně moderně řešenou karoserii bez středového sloupku:
Obrázek
Ale vzhledem ke značné poruchovosti a nespolehlivosti dané maloseriovou ruční výrobou a zejména při ceně 5.750,-DM (porovnání s VW broukem je poněkud tristní), neměla tato vozidla úspěch a jejich výroba brzy skončila

Ovšem výrobce to nevzdával a hledal další mezeru na trhu s lehkým nákladním automobilem Wendax WL1200:
Obrázek
Hranatá kabina klasické konstrukce (dřevěná kostra potažená ocelovým plechem celkem jasně odkazuje na minulost výrobce, to podstatné se ovšem skrývá pod sedačkou - pohon zajišťoval broučí motor 25PS a poháněma byla přední kola. Zbytek vozu tvoří ocelový rám a jednoduchá dřevěná korba.
Při pohotovostní hmotnosti 1520Kg měl vůz užitečnou hmotnost 1280kg , maximální rychlost činila 60km/h.
Počet vyrobených kusů nebude velký, protože Wendax se stejně jako ostatní soudobí výrobci vozidel (nebo individuálních karoserií na podvozku z brouka) potýkal s nezájmem VW o tuto produkci - továrna nestíhala vyrábět brouky v dostatečném množství, aby plnila požadavky zákazníků, takže produkce dílů a navíc v podstatě pro konkurenci, nepřipadala v úvahu. Z tohoto důvodu byly první kusy nabízeny s novým VW motorem, kdežto pozdější bývaly osazeny generálovanými motory KdF ze zásob po Wehrmachtu.

Je dost zajímavé, že výroba podobně koncipovaného náklaďáku Tempo byla zahájena také v Hamburgu a to dokonce ve stejném roce, takže se naskýtá otázka, kdo od koho "opisoval"?

Každopádně zahájení výroby VW Transporteru T1 učinilo podobným vozům přítrž, ale je paradoxní, že po letech se samo VW k této koncepci vrátilo a dokonce i ve tvaru kabiny se možná nechalo inspirovat...viz.:
Mravenec EA 489
Obrázek

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: Wendax WL1200 1949

Příspěvek od Pětišroub »

pán s Yahodou je velmi výkonnej ve špionáži. Kdes to probůh vyhrabal? Inspirace Hormigy designem tohoto vozu je jasná :-)
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Re: Wendax WL1200 1949

Příspěvek od yahoďák »

..někdo hlasuje a klá .. někdo hledá :twisted: a ještě mám další kousky v zásobě.
Obrázek

Uživatelský avatar
sSATYRr
MODRA owner
Příspěvky: 3639
Registrován: 11 úno 2005
Bydliště: v rodinném prostředí

Re: Wendax WL1200 1949

Příspěvek od sSATYRr »

uzasne....jiz se nemoho dockat usazeni wendaxu do sirsiho historickeho ramce skrzeva pokracovani Serialu o KdF.. =P~
Der Himmel ist blau, die Erde ist weiß[/size]

Uživatelský avatar
Petr914
strážce Porsche a krásných žen
Příspěvky: 5507
Registrován: 26 říj 2005
Bydliště: West

Re: Wendax WL1200 1949

Příspěvek od Petr914 »

...mrdat KdF...

...no čoveče ta limuzínka je pěkná...v týdle době se k velice podobnejm designům "čumáku" uchylovalo designerský studio Ghia...nemáš potuchy...jestli v tomdle nemůžou mít taky pracky?...
You can't win 'em all...

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Re: Wendax WL1200 1949

Příspěvek od yahoďák »

Petře, myslím si, že výrobce WS750 někde opisoval...

Zajímalo by mě, kolik se Wendax WL1200 vyrobilo, případně dochovalo, nejspíš asi žádný... zatím jsem se nedopátral více informací, ale narazil jsem na ebay.ch na nabídku prospektu na toto vozidlo, podívejte se na miniatury:
Wendax br1.jpg
Wendax br1.jpg (58.64 KiB) Zobrazeno 6629 x
wendax br2.jpg
wendax br2.jpg (46.76 KiB) Zobrazeno 6629 x
byl by to parádní příspěvek do mé sbírky VW prospektů, ale cena 120 Euro sofort za jeden list A5, který ani nemusí být originál? Jsem hodně velkej blázen, ale ne zase uplnej. Ještě zkusím napsat Ježíškovi, jestli by s tím něco nešlo udělat :twisted:
Obrázek

Odpovědět